یادداشتی از محسن ایزدخواه ( معاون پیشین حقوقی و امور مجلس): سرگردانی در نحوه اداره ذخائر صندوق‌بیمه‌ای نتیجه بی‌برنامگی در نظام رفاه

2017/12/31

برابربند (هـ) ماده 15 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است پس از آنکه ضوابط کلی نحوه مدیریت وجوه، ذخائر و سرمایه گذاری های دستگاه‌های اجرایی، دولتی و عمومی سازمان‌ها و مؤسسات و صندوق‌های فعال در قلمرو‌های مختلف نظام‌تامین اجتماعی به تایید شورایعالی وقت برساندو پس از تصویب در هیأت وزیران راهنمای عمل مجموعه صندوق بیمه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری دارند قرار گیرد و تا زمانی که این فرآیند طی نشود هرگونه اقدامی در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری و چگونگی اداره این ذخائر و منابع جنبه سلیقه‌ای و شخصی پیدا خواهد کرد

به همین دلیل است که به‌رغم اظهارات متعددی که در مورد عدم ورود صندوق‌های بازنشستگی به سمت بنگاهداری در روزهای اخیر وجود دارد، شواهد و قرائن نشان می‌دهد که در بعضی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به صندوق‌های بیمه‌ای حرکت به سمت بنگاهداری خواسته یا ناخواسته  تشدید شده است. در دولت دوازدهم هنگامی که آقای روحانی در مجلس از کابینه خود دفاع می‌کردند اعلام کردند در رابطه با شستا که بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری صندوق‌های بیمه‌ای است، تصمیماتی اتخاذ شده و قصد داریم افراد جدیدی را منصوب نماییم. ایشان همچنین تاکید داشتند که صندوق‌های بازنشستگی باید از حالت بنگاهداری خارج شوندبنابراین این موضوع تا زمانی که کاملا در شورای عالی رفاه چکش کاری نشود و اقتضائات و راهبردهای اساسی آن در هیات وزیران مورد تصویب قرار نگیرد یک اقدام سلیقه‌ای و شتاب زده است. دلیل این ادعا هم این است که آقای ترکان به عنوان رییس هیأت مدیره و همچنین مدیرعامل شستا  اعلام کردند که ما قصد خروج از بنگاهداری را داریم و قصد داریم سهام خود را تا حدود 20‌درصد در شرکت‌ها تنزل دهیم. این درحالی است که اگر این تصمیم  به تصویب هیات وزیران رسیده باشد و قوت قانونی گرفته باشد به هیچ‌عنوان وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نباید صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر  را به سمت بنگاهداری بیشتر به دلیل این که بتواند حقوق معوقه بازنشستگان صندوق فولاد را پرداخت کند، وادار کند. برآوردها نشان می‌دهدتا کنون  حدود یکهزار میلیارد تومان از وجوه نقد صندوق بیمه روستاییان و عشایر در قالب واگذاری سهام شرکت های وابسته به صندوق فولاد به این صندوق واگذار و عملا صندوق بیمه روستاییان به سمت بنگاهداری بیشتر سوق داده شده است. هیات‌مدیره قبلی صندوق بیمه کشاورزان روستاییان و عشایر بر این باور بود که باید از تصدی‌گری خارج و به سمت بازارهای پولی و مالی پیش رود و به همین دلیل از اینکه وجوه نقد صندوق بیمه روستایی را برای حل‌و فصل مشکلات صندوق فولاد به این صندوق انتقال دهد، اکراه داشت. لذا وزیر رفاه تصمیم گرفت که در یک دوره کوتاه‌مدت اعضای هیات‌مدیره صندوق بیمه روستاییان و عشایر را به بهانه‌های واهی برکنار کند. بنابراین اگر راهبردها در هیات وزیران به تصویب رسیده ‌باشد واگذاری مجموعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌های بیمه‌ای اعم از صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی، کشوری و بیمه روستاییان و... واجب الاطائه خواهد بود بنابراین اگر در چهارچوب مسائل پیش گفته و با تدبیر و تمسک به خرد جمعی  به شرطی که منافع صندوق‌های بیمه ، بیمه‌شدگان و بازنسشتگان رعایت شود و در یک فرایند قانونی و جلوگیری از هرگونه توزیع داشته باشد و به یک خرد جمعی برای خروج از بنگاهداری در دستور کار صندوق‌های بیمه‌ای قرار گرفته باشد. این یک امر مبارکی است. البته بیش از این مدیرعامل شستا اعلام کرده بود که قصد دارند 140 شرکت وابسته را واگذار کند، ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که ظاهرا وزارتخانه متبوع قصد دارد شرکت‌های تعاونی ایجاد کنند و در چارچوب این شرکت‌های تعاونی این سهام را به بیمه‌شدگان و مستمری بگیران بفروشند. گرچه این کار می‌تواند یک نوع حمایت از کارگران و بازنسشتگان باشد، ولی باتوجه به اینکه انسجامی بین این سهامداران خرد وجود نخواهد داشت عملا باز هم اداره این بنگاه‌ها به دست صندوق‌های بیمه‌ای و نیز وزارتخانه خواهد افتاد.که با اصول پیش‌گفته کاملا در تضاد خواهد بود.

نکته مهم دیگری که اهمیت آن کمتر از واگذاری و کاهش تصدی‌گری برای صندوق‌های بیمه‌ای و شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد داشتن یک برنامه منسجم و زرف‌اندیشانه برای بکارگیری این سرمایه‌های آزاد شده می‌باشد.

چنانچه چنین برنامه‌ای وجود نداشته باشد عملا درآمد این واگذاری ها صرف هزینه‌های جاری و کسری صندوق‌های بیمه‌ای خواهد شد.همان چیزی که در حال حاضر کم‌و بیش در صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری در حال انجام است.

 


   


نظرات کاربران
   
   
   
سخنران : جناب آقای دکتر امیر پوریانسب(عضو هیات علمی دانشکده حسابداری و مدیریت علامه طباطبایی)
زمان : 

پنجشنبه 28 دی ماه سال 1396 ساعت 14 الی 16


مکان : 

بلوار کشاورز، خیابان شهید برادران مظفر، پلاک 126، سالن اجتماعات موسسه دین و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • کتاب میر نامیرا اثر پژوهشی موسسه مطالعات دین و اقتصاد با کوشش دکتر میکائیل عظیمی برگزیده جشنواره جلال آل احمد شد.

  کتاب میرنامیرا اثر پژوهشی موسسه مطالعات دین و اقتصاد درباره زندگی نامه استاد و فقید مرحوم میر مصطفی عالی نسب به عنوان کتاب برگزیده بخش ویژه جشنواره جلال آل احمد انتخاب شد.و از دکتر میکائیل عظیمی پژوهشگر این اثر تاریخی قدردانی شد.

  این کتاب در قالب یک اثر پژوهشی به سفارش موسسه مطالعات دین و اقتصاد توسط دکتر میکاییل عظیمی تهیه و توسط نشر نهادگرا به زیور طبع آراسته گردیده بود.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • سلسله نشست های «چشم انداز اقتصاد ایران در سال 1397 از منظر جهت گیری های لایحه بودجه»

  موسسه مطالعات دین و اقتصاد در راستای مسئولیت مدنی خود و به منظور روشنگری و تنویر افکار عمومی در آستانه بررسی لایحه بودجه 1397 در مجلس شورای اسلامی اقدام به برگزاری سلسله سخنرانی هایی در خصوص ابعاد مختلف لایحه بودجه سال 97 می نماید.

  خانم دکتر زینب مهدوی مدیر روابط عمومی این موسسه در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی موسسه مطالعات دین و اقتصاد اظهار داشت : با توجه به اینکه بودجه ، برنامه مالی دولت برای یک سال می باشد و بایستی مهم ترین ویژگی بودجه هم راستایی با اسناد بالادستی به ویژه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می باشد ، از این جهت بررسی ابعاد به جهت گیری های لایحه بودجه 97 از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • نهادگرایان مطرح می‌کنند: ٥ اشتباه اقتصاددانان نئولیبرال- یادداشت احسان سلطانی(پژوهشگر اقتصادی) در روزنامه شرق

  چرا انتقاد از اقتصاددانان نئولیبرال؟ این سؤالی است که از سوی هواداران متعصب این نحله اقتصادی بیان می‌شود. در این گفتار به‌اجمال به این موضوع پاسخ داده می‌شود که چرا از این گروه انتقاد ‌می‌شود. حضور در عرصه سیاست و دولت مستلزم سعه صدر و پذیرش انتقادهاست. پس از روی‌کارآمدن دولت یازدهم، این گروه در چارچوب اتاق فکر اقتصادی دولت، در عرصه سیاست‌گذاری اقتصادی دولت حضور گسترده‌ای پیدا کرده است، بنابراین هیچ جای تعجب ندارد که به نظرات و عملکرد آنها ایراداتی وارد شود. هم‌اکنون انتقادها از اقتصاددانان نئولیبرال در پنج حوزه اصلی متمرکز است.

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: