یادداشتی از محسن ایزدخواه ( معاون پیشین حقوقی و امور مجلس): سرگردانی در نحوه اداره ذخائر صندوق‌بیمه‌ای نتیجه بی‌برنامگی در نظام رفاه

2017/12/31

برابربند (هـ) ماده 15 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است پس از آنکه ضوابط کلی نحوه مدیریت وجوه، ذخائر و سرمایه گذاری های دستگاه‌های اجرایی، دولتی و عمومی سازمان‌ها و مؤسسات و صندوق‌های فعال در قلمرو‌های مختلف نظام‌تامین اجتماعی به تایید شورایعالی وقت برساندو پس از تصویب در هیأت وزیران راهنمای عمل مجموعه صندوق بیمه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری دارند قرار گیرد و تا زمانی که این فرآیند طی نشود هرگونه اقدامی در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری و چگونگی اداره این ذخائر و منابع جنبه سلیقه‌ای و شخصی پیدا خواهد کرد

به همین دلیل است که به‌رغم اظهارات متعددی که در مورد عدم ورود صندوق‌های بازنشستگی به سمت بنگاهداری در روزهای اخیر وجود دارد، شواهد و قرائن نشان می‌دهد که در بعضی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به صندوق‌های بیمه‌ای حرکت به سمت بنگاهداری خواسته یا ناخواسته  تشدید شده است. در دولت دوازدهم هنگامی که آقای روحانی در مجلس از کابینه خود دفاع می‌کردند اعلام کردند در رابطه با شستا که بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری صندوق‌های بیمه‌ای است، تصمیماتی اتخاذ شده و قصد داریم افراد جدیدی را منصوب نماییم. ایشان همچنین تاکید داشتند که صندوق‌های بازنشستگی باید از حالت بنگاهداری خارج شوندبنابراین این موضوع تا زمانی که کاملا در شورای عالی رفاه چکش کاری نشود و اقتضائات و راهبردهای اساسی آن در هیات وزیران مورد تصویب قرار نگیرد یک اقدام سلیقه‌ای و شتاب زده است. دلیل این ادعا هم این است که آقای ترکان به عنوان رییس هیأت مدیره و همچنین مدیرعامل شستا  اعلام کردند که ما قصد خروج از بنگاهداری را داریم و قصد داریم سهام خود را تا حدود 20‌درصد در شرکت‌ها تنزل دهیم. این درحالی است که اگر این تصمیم  به تصویب هیات وزیران رسیده باشد و قوت قانونی گرفته باشد به هیچ‌عنوان وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نباید صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر  را به سمت بنگاهداری بیشتر به دلیل این که بتواند حقوق معوقه بازنشستگان صندوق فولاد را پرداخت کند، وادار کند. برآوردها نشان می‌دهدتا کنون  حدود یکهزار میلیارد تومان از وجوه نقد صندوق بیمه روستاییان و عشایر در قالب واگذاری سهام شرکت های وابسته به صندوق فولاد به این صندوق واگذار و عملا صندوق بیمه روستاییان به سمت بنگاهداری بیشتر سوق داده شده است. هیات‌مدیره قبلی صندوق بیمه کشاورزان روستاییان و عشایر بر این باور بود که باید از تصدی‌گری خارج و به سمت بازارهای پولی و مالی پیش رود و به همین دلیل از اینکه وجوه نقد صندوق بیمه روستایی را برای حل‌و فصل مشکلات صندوق فولاد به این صندوق انتقال دهد، اکراه داشت. لذا وزیر رفاه تصمیم گرفت که در یک دوره کوتاه‌مدت اعضای هیات‌مدیره صندوق بیمه روستاییان و عشایر را به بهانه‌های واهی برکنار کند. بنابراین اگر راهبردها در هیات وزیران به تصویب رسیده ‌باشد واگذاری مجموعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌های بیمه‌ای اعم از صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی، کشوری و بیمه روستاییان و... واجب الاطائه خواهد بود بنابراین اگر در چهارچوب مسائل پیش گفته و با تدبیر و تمسک به خرد جمعی  به شرطی که منافع صندوق‌های بیمه ، بیمه‌شدگان و بازنسشتگان رعایت شود و در یک فرایند قانونی و جلوگیری از هرگونه توزیع داشته باشد و به یک خرد جمعی برای خروج از بنگاهداری در دستور کار صندوق‌های بیمه‌ای قرار گرفته باشد. این یک امر مبارکی است. البته بیش از این مدیرعامل شستا اعلام کرده بود که قصد دارند 140 شرکت وابسته را واگذار کند، ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که ظاهرا وزارتخانه متبوع قصد دارد شرکت‌های تعاونی ایجاد کنند و در چارچوب این شرکت‌های تعاونی این سهام را به بیمه‌شدگان و مستمری بگیران بفروشند. گرچه این کار می‌تواند یک نوع حمایت از کارگران و بازنسشتگان باشد، ولی باتوجه به اینکه انسجامی بین این سهامداران خرد وجود نخواهد داشت عملا باز هم اداره این بنگاه‌ها به دست صندوق‌های بیمه‌ای و نیز وزارتخانه خواهد افتاد.که با اصول پیش‌گفته کاملا در تضاد خواهد بود.

نکته مهم دیگری که اهمیت آن کمتر از واگذاری و کاهش تصدی‌گری برای صندوق‌های بیمه‌ای و شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد داشتن یک برنامه منسجم و زرف‌اندیشانه برای بکارگیری این سرمایه‌های آزاد شده می‌باشد.

چنانچه چنین برنامه‌ای وجود نداشته باشد عملا درآمد این واگذاری ها صرف هزینه‌های جاری و کسری صندوق‌های بیمه‌ای خواهد شد.همان چیزی که در حال حاضر کم‌و بیش در صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری در حال انجام است.

 


   


نظرات کاربران
   
   
   
سخنران : دکتر ابراهیم سوزنچی استاد دانشگاه شریف ( مترجم کتاب) و دکتر ابوجعفری( عضو هیات علمی پژوهشکده فناوری)
زمان : 

پنج شنبه 22 شهریور ماه 1397 ساعت 14 الی 16


مکان : 

میدان ولیعصر، خیابان برادران مظفر، نبش کوچه ذاکری، پلاک 126، موسسه مطالعات دین و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • محمد رضا یوسفی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه مفید :رفیق بازی دولتمردان، اقتصاد فاسد می آفریند

   مشکلات اقتصادی و معضلات مهم مربوط به سیاست های کلان در اقتصاد اگر به موقع ریشه یابی نشود یا شناسایی درست صورت نگیرد، می تواند کشور و دولت یا حاکمیت را با بحران های جدی مواجه کند و حتی آن را از موضع قدرت خارج کند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • گفتگو با خانم دکترنرگس درویش فارغ التحصیل دانشگاه لستر انگلستان و مولف اولین کتاب اقتصاد رفتاری به زبان فارسی و با مقدمه دکتر حسین راغفر که به تازگی توسط نشر نهادگرا به زیور طبع آراسته گردیده است.

  با دریافت جایزه نوبل توسط ریچارد تیلر  به خاطر نگارش کتاب اقتصاد رفتاری مباحث این شاخه از علم اقتصاد در سراسر دنیا از جمله ایران به شدت داغ شد و در بسیاری از کشورها از جمله ایران کتاب وی به سرعت ترجمه و انتشار یافت اما بسیاری از دانشجویان و دانش پژوهان به دنبال آن بودند که مباحث اقتصاد رفتاری خارج از چارچوب ترجمه به زبان فارسی در کشور تالیف شود خانم دکتر نرگس درویش فارغ التحصیل دانشگاه لستر انگلستان که در حال حاضر در دانشگاه الزهرا به تدریس مشغول می باشد با درک حساسیت کنونی و نیاز دانش پژویان برای اولین بار در کشور به تالف کتاب اقتصاد رفتاری پرداخته که به لحاظ اهمیت و ضرورت نشر آن انتشارات نهادگرا بلافاصله آنرا به زیور طبع آراسته نمود. برای آگاهی بیشتر دانشجویان و دانش پژوهان در خصوص ویژگی های این کتاب موسسه مطالعات دین و اقتصاد گفتگویی را با ایشان انجام داده است که در ذیل می آید؛ ضمنا برای تهیه این کتاب می توانید به کتاب فروشی های سراسر کشور مراجعه و یا از طریق شماره تلفن 88905607 کتاب مذکور را ابتیاع فرمایید.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • میزگردی با حضور علیرضا بهشتی و فرشاد مؤمنی؛ راه‌حل شهید بهشتی برای برون‌رفت از مسائل اقتصادی امروز جامعه؛ میثاق با خردورزی همگانی

  مشکلات اقتصادی، این روزها، پای ثابت بحث‌های روزمره مردم شده است؛ از صفحه یک روزنامه‌ها و اخبار برگزیده دیگر رسانه‌ها گرفته تا دورهمی‌های خانوادگی و نشست‌های تخصصی نخبگان دانشگاهی. آیت‌الله شهید دکتر سیدمحمد حسینی‌بهشتی (1307-1360) از معدود عالمان دینی معاصر است که در زمینه مسائل اقتصادی تأملات عمیقی دارد که توسل به آنها می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مسائل اقتصادی امروز ما باشد. کتاب‌‌های «نظام اقتصادی در اسلام»، «بانکداری، ربا و قوانین مالی اسلام» و «مالکیت، کار، سرمایه» از جمله آثاری است که در آنها شهید بهشتی دیدگاه‌های «توسعه عدالت‌محور» خود را طرح می‌کند. دکتر علیرضا بهشتی، فرزند شهید بهشتی و استاد علوم‌سیاسی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر فرشاد مؤمنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، در این میزگرد ما را همراهی کردند تا راه‌حل‌های شهید بهشتی برای مسائل اقتصادی امروز جامعه ما را تبیین کنند.

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: