در آستانه روز ملی شدن صنعت نفت رو نمایی از کتاب « مناسبات مدیریتی کنسرسیوم و صنعت نفت ایران» با حضور دکتر غلامحسین حسنتاش(مولف)، آقایان مهندس لطف الله میثمی و دکتر فرشاد مومنی؛ پنج شنبه 24 اسفندماه 96

2018/03/11

دکتر زینب مهدوی مدیر روابط عمومی موسسه مطالعات دین و اقتصاد در خصوص ویژگی های کتاب تاریخ شفاهی «مناسبات مدیریتی کنسرسیوم و صنعت نفت ایران» و همچنین برنامه های موسسه برای رونمایی از کتاب مذکور در گفتگو با پایگاه خبری موسسه مطالعات دین و اقتصاد اظهار داشت:

از یکصد و چهارسال پیش که انعقاد قرارداد دارسی برای تولید مداوم نفت در ایران آغاز شد؛ اقتصاد کشور وابستگی روز افزونی به این صنعت را شاهد بوده است که این مسئله سبب شده صنعت نفت اهمیت بالایی در همه ابعاد سیاست گذاری های کشور داشته باشد.

در مورد تاریخ صنعت نفت ایران علی رغم اهمیت این صنعت عظیم و آثار تعیین کننده آن بر همه شئون کشور، نسبت به ثیت و ضبط شایسته و بایسته همه تحولات این صنعت به نحو مطلوب اقدام نشده است. گرچه به برخی از وقایع آن پرداخته شده اما بسیاری از تحولات و مسائل کمتر مورد بررسی قرار گرفته؛ به نظر می رسد فضای سیاست زده اقتصاد ایران سبب شده به مسائلی که ارتباط بیشتری با سیاست کشور دارند اهمیت بیشتری داده شود از قبیل نهضت ملی شدن صنعت نفت؛ و برخی مسائل علی رغم تاثیر بالایی که داشته اند مورد غفلت قرار گرفته اند. تاریخ شفاهی صنعت نفت بیان خاطراتی از وقایع و اتفاقاتی است که افراد  مرتبط با این حوزه شاهد بوده اند و در این زمینه تاثیر گذاری های شایانی داشته اند و اگرچه تا حدودی ثبت شده اما بسیاری از مسائل مهم هستند که هنوز در سینه ها باقی مانده؛

وی در ادامه در مورد ویژگی های این کتاب گفت: پس از کودتای 28 مرداد و سقوط دولت ملی دکتر مصدق، قرارداد امتیازی دارسی احیاء نشد بلکه بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت های نفتی بین المللی قراردادی برای بهره برداری از منابع نفتی ایران منعقد شد. کتاب " مناسبات مدیریتی کنسرسیوم و صنعت نفت ایران"  تلاش کرده نحوه تنظیم روابط میان کنسرسیوم نفتی ( بعد از شکست نعضت ملی و سقوط دولت ملی دکتر محمد مصدق) و طرف ایرانی قرار داد در شرکت ملی نفت را با کمک خاطرات و وقایع از زبان دست اندرکاران و مرتبطین با این حوزه مورد بررسی قرار دهد.

انتشارات نهادگرا وابسته به موسسه مطالعات دین و اقتصاد به منظور روشنگری و تنویر افکار عمومی از روند ملی شدن صنعت نفت تا انعقاد قرارداد کنسرسیوم نسبت به چاپ کتاب مذکور که به کوشش سه تن از برجسته ترین صاحب نظران حوزه اقتصاد و انرژی؛ آقایان دکتر غلامحسین حسنتاش، دکتر میکاییل عظیمی و مهدی زمانی تهیه و تدوین گردیده است در آستانه روز ملی شدن صنعت نفت طی مراسمی با حضور و سخنرانی مولفین کتاب و  آقایان مهندس لطف الله میثمی که یکی از مبارزین و برجسته ترین صاحب نظران در حوزه نفت و  اقتصاد انرژی و همچنین دکتر فرشاد مومنی اقتصاد دان در روز پنج شنبه 24 اسفند ماه رو نمایی خواهد شد.

وی در پایان از کلیه علاقمندان و صاحب نظران در حوزه نفت و انرژی دعوت کرد تا در این مراسم شرکت فرمایند.

لازم به توضیح است این مراسم از ساعت 14 الی 16 در سالن اجتماعات موسسه مطالعات دین و اقتصاد به نشانی میدان ولیعصر، خیابان برادران مظفر، نبش کوچه ذاکری، پلاک 126 برگزار خواهد شد.

 


   


نظرات کاربران
   
   
   
سخنران : دکتر ابراهیم سوزنچی استاد دانشگاه شریف ( مترجم کتاب) و دکتر ابوجعفری( عضو هیات علمی پژوهشکده فناوری)
زمان : 

پنج شنبه 22 شهریور ماه 1397 ساعت 14 الی 16


مکان : 

میدان ولیعصر، خیابان برادران مظفر، نبش کوچه ذاکری، پلاک 126، موسسه مطالعات دین و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • محمد رضا یوسفی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه مفید :رفیق بازی دولتمردان، اقتصاد فاسد می آفریند

   مشکلات اقتصادی و معضلات مهم مربوط به سیاست های کلان در اقتصاد اگر به موقع ریشه یابی نشود یا شناسایی درست صورت نگیرد، می تواند کشور و دولت یا حاکمیت را با بحران های جدی مواجه کند و حتی آن را از موضع قدرت خارج کند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • گفتگو با خانم دکترنرگس درویش فارغ التحصیل دانشگاه لستر انگلستان و مولف اولین کتاب اقتصاد رفتاری به زبان فارسی و با مقدمه دکتر حسین راغفر که به تازگی توسط نشر نهادگرا به زیور طبع آراسته گردیده است.

  با دریافت جایزه نوبل توسط ریچارد تیلر  به خاطر نگارش کتاب اقتصاد رفتاری مباحث این شاخه از علم اقتصاد در سراسر دنیا از جمله ایران به شدت داغ شد و در بسیاری از کشورها از جمله ایران کتاب وی به سرعت ترجمه و انتشار یافت اما بسیاری از دانشجویان و دانش پژوهان به دنبال آن بودند که مباحث اقتصاد رفتاری خارج از چارچوب ترجمه به زبان فارسی در کشور تالیف شود خانم دکتر نرگس درویش فارغ التحصیل دانشگاه لستر انگلستان که در حال حاضر در دانشگاه الزهرا به تدریس مشغول می باشد با درک حساسیت کنونی و نیاز دانش پژویان برای اولین بار در کشور به تالف کتاب اقتصاد رفتاری پرداخته که به لحاظ اهمیت و ضرورت نشر آن انتشارات نهادگرا بلافاصله آنرا به زیور طبع آراسته نمود. برای آگاهی بیشتر دانشجویان و دانش پژوهان در خصوص ویژگی های این کتاب موسسه مطالعات دین و اقتصاد گفتگویی را با ایشان انجام داده است که در ذیل می آید؛ ضمنا برای تهیه این کتاب می توانید به کتاب فروشی های سراسر کشور مراجعه و یا از طریق شماره تلفن 88905607 کتاب مذکور را ابتیاع فرمایید.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • میزگردی با حضور علیرضا بهشتی و فرشاد مؤمنی؛ راه‌حل شهید بهشتی برای برون‌رفت از مسائل اقتصادی امروز جامعه؛ میثاق با خردورزی همگانی

  مشکلات اقتصادی، این روزها، پای ثابت بحث‌های روزمره مردم شده است؛ از صفحه یک روزنامه‌ها و اخبار برگزیده دیگر رسانه‌ها گرفته تا دورهمی‌های خانوادگی و نشست‌های تخصصی نخبگان دانشگاهی. آیت‌الله شهید دکتر سیدمحمد حسینی‌بهشتی (1307-1360) از معدود عالمان دینی معاصر است که در زمینه مسائل اقتصادی تأملات عمیقی دارد که توسل به آنها می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مسائل اقتصادی امروز ما باشد. کتاب‌‌های «نظام اقتصادی در اسلام»، «بانکداری، ربا و قوانین مالی اسلام» و «مالکیت، کار، سرمایه» از جمله آثاری است که در آنها شهید بهشتی دیدگاه‌های «توسعه عدالت‌محور» خود را طرح می‌کند. دکتر علیرضا بهشتی، فرزند شهید بهشتی و استاد علوم‌سیاسی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر فرشاد مؤمنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، در این میزگرد ما را همراهی کردند تا راه‌حل‌های شهید بهشتی برای مسائل اقتصادی امروز جامعه ما را تبیین کنند.

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: