نماینده سابق ایران در فائو: اینکه گفته شود هرچه مصرف می کنیم را باید خودمان تولید کنیم شدنی نیست

2022/03/05

نشست مجازی‌موسسه دین و اقتصاد با موضوع «موانع و چالش‌های سیاستی بخش کشاورزی در جذب فناوری، پذیرش نوآوری و نظام تحقیق و آموزش و ترویج» برگزار شد.

محمد حسین عمادی نماینده سابق ایران در سازمان فائو در ابتدای سخنان خود با بیان این پرسش که چرا روند پذیرش نوآوری ها در بخش کشاورزی پایین تر از دیگر بخش های دیگر اقتصاد کشور است، گفت: البته در تمام نظامات اقتصادی این پرسش مطرح است. در یکسال گذشته بیش از ۱۵ نشست بین المللی راجع به همین مسئله داشته ایم که آینده غذا چیست؟ ۴ دسته علت به عنوان موانع مطرح شده در این نشست ها مطرح شده است. 

هم اکنون فائو و تمام سازمان هایی که مسایل غذا را دنبال میکنند معتقد هستند که تا سال ۲۰۵۰ باید ۹.۶ میلیارد نفر را تغذیه کنند. 

غذایی که اکنون در جهان وجود دارد برای ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از جمعیت فعلی کافی است اما به دلیل عدم توزیع عادلانه آن ۲.۱ میلیارد نفر دچار گرسنگی یا سوء تغذیه هستند لذا تا سال ۲۰۵۰ این محدودیت ها بیشتر هم خواهد شد.

از جمله علل این محدودیت ها نرخ سریع شهر نشینی، بحران فزاینده کمبود منابع کشاورزی مانند آب و خاک، زایل شدن تنوع سیستم و .. است.

وی بابیان اینکه ۵۷۳ میلیون خانوار در جهان وابسته به بخش کشاورزی هستند، گفتند: که ۲۳ درصد. نیروی کار جهان را تشکیل می دهد در نتیجه کشاورزی تنظیم جمعیت و امنیت غذایی را بر عهده دارد.

از سال ۲۰۱۶ با افزایش تعداد جمعیت گرسنه جهان روبرو هستیم که دوران کرونا به آن دامن زد که در نهایت جهان را با افزایش فزاینده تعداد افراد گرسنه مواجه کرده است. 

چاره رفع این مشکلات تولید بیشتر، سالم تر و مغذی تر با مصرف کمتر نهاده ها است. این فرمول ساده بسیار سخت است. اگر بخواهیم به این هدف دست پیدا کنیم باید در سه سطح جهانی، محلی و ملی مداخله کنیم. 

 

عمادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سه دسته نوآوری و فناوری در حوزه افزایش بهره وری امنیت غذایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: هوشمندسازی کشاورزی اولین نوع نوآوری است. دسته دوم فنون بیوتکنولوژی است که در ایران نیز مطرح شده است. دسته سوم کشاورزی متکی بر مسائل زیست محیطی است که هدف اصلی آن عجین شدن کشاورز با محیط زیست است. 

دربرخی کشورها تکنولوژی وجود دارد اما پذیرش آن از سوی کشاورزان با سختی مواجه است. علاوه بر این مسئله نوآوری در حوزه نرم افزار بسیار مهم تر از حوزه سخت افزار است. 

سیاست های جدید، سازماندهی جدید و برنامه های جدید خود یک نوع نوآوری محسوب می شود. باید بپذیریم توسعه با ترویج تکنولوژی مهندسی محسوب نمی شود بلکه با نحوه حکمرانی و آموزش های مداوم می توان نوآوری ایجاد کرد. 

اولین مشکل پذیرش نوآوری ها یک باور اشتباهی است که می پندارد تکنولوژی با یک دستور الکتریکی اجرا می شود در حالی که به شدت زمان بر است و اگر درست ترویج نشود می توان مخرب هم ظاهر شود. البته در حوزه کشاورزی طبیعی است روند پذیرش تکنولوژی کند تر باشد. ما باید بپذیریم کشاوری در حوزه روستایی انجام می شود که زیرساخت ها کمتر است.

وی افزود: موانع متدولوژی انتقال نوآوری از دیگر عوامل عدم پذیرش تکنولوژی است که در کشور ما سابقه 50 ساله دارد. یکی از مشکلات وارد کردن تراکتورها به ایران این بود که میزان نفوذ تجهیزات این تراکتورها در خاک بیش از سی سانت بود چون منطبق بر خاک انگلستان بود درحالیکه خاک ایران نیاز داشت تا عمق 5 تا ده سانت زیر و رو شود. اینها باعث می شود که ما از تکنولوژی استفاده سوء کرده باشیم. 

 

عمادی در ادامه بیان کرد: یک دلیل دیگری که باعث می شود بسیاری از نوآوری ها پذیرفته نشود در سیاست گذاری های بخش کشاورزی دیده می شود. متاسفانه در کشورما یکی از مسائل اساسی که اشتباهی اصولی در روند تولید محصولات کشاورزی ایجاد کرده است این است تعریف اشتباهی از خودکفایی است که میگوید آنچه که خودمان مصرف می کنیم را باید تولید کنیم. 

این تعریف نه منطق و نه چارچوب صحیحی دارد و شدنی هم نیست. در دنیا چیزی که منطقی است این است که به نحوی سیاست های تولید غذا را اتخاد کنید که امنیت ملی تحت تاثیر قرار نگیرد. 

کشورهای دیگری هم از این سیاست اشتباه پیروی کرده اند و هم اکنون در حال مشاهده آثار آن نیز هستند. 

وی در پایان سخنان خود گفت: بخش کشاورزی بخش عمومی است و باید دولت ها بخش خصوصی را تشویق کنند تا درحوزه ارتقای تکنولوژی در بخش کشاورزی مشارکت داشته باشند. 


   


نظرات کاربران
   
   
   
سخنران : 🔰 جناب آقای دکتر حسن طایی 🔰جناب آقای دکتر فرشاد مومنی
زمان : 


🔹سخنرانی روز پنج شنبه ۲۴ شهریور سال ۱۴۰۱
 از ساعت ۱۴ الی ۱۶ به صورت لایو و از طریق پیج اینستاگرام موسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار خواهد شد.


مکان : 

کانال موسسه مطالعات دین و اقتصاد
‏🆔 @dinoeqtesad

🔹اینستاگرام موسسه مطالعات دین و اقتصاد

 din_o_eqtesad

🔹اینستاگرام نشرنهادگرا
‏🆔nahadgara_nashr

دیدگاه های روز
 • برگزاری دوره آموزشی تابستان و پاییز 1401

  به نام خدا 
  ❇️موسسه مطالعات دين و اقتصاد 
  ❇️انجمن علمی دانشجویی اقتصاد دانشگاه الزهرا(س)
  ❇️انجمن علمی اقتصاد دانشگاه سیستان و بلوچستان
  ❇️انجمن علمی اقتصاد دانشگاه شیراز
  ❇️اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم سیاسی

  در نظر دارند به منظور ارتقاء توان تحلیل‌گری دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اقتصاد دوره‌هاي آموزشي کوتاه مدت " اندیشه‌ورزی روشمند توسعه " را برگزار نمایند.

  🔔زمان برگزاری:
   تابستان و پاییز ۱۴۰۱   
                          
  ✅ هزینه ثبت نام 
   هر کلاس ۲۵۰ هزار تومان 
  ثبت نام کل دوره به صورت همزمان با قیمت ۸۵۰ هزار تومان 
  ✅هزینه ثبت نام دانشجویان برای هر کلاس ۱۵۰ هزار تومان 
  ✅ثبت نام کل دوره به صورت همزمان با تخفیف دانشجویی ۵۵۰ هزار تومان

  ♻️ جهت ثبت نام مبلغ مورد نظر را به شماره کارت
  ۶۲۲۱-۰۶۱۰-۶۰۶۱-۵۴۲۶
   ... بیشتر بخوانید ...

 • به بهانه انتشار کتاب «اقتصاد دانش بنیان،مبانی، مفاهیم و روش شناسی » هرکس که شرافت و صلاحیت بیشتری داشته باشد فشار معیشتی به او بیشتر است

  فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه و اقتصاددان در یک نشست مجازی با موضوع «اقتصاد دانش بنیان و توسعه ملی» با بیان اینکه دانش بنیان شدن چیزی نیست که یکباره در تاریخ بشر رخ داده باشد، گفت: توسعه به مثابه اقدام های مشخص، دگرگونی های اعتلا بخش و نتایج معین است. در کلی ترین و عام ترین تلقی از توسعه به مثابه فرایندهای اعتلا بخش، می توان آن را دگرگونی های معطوف به هم راستاسازی منافع فردی و جمعی و همچنین فرآیندهای هم راستاساز ملاحظات کوتاه مدت و بلند مدت دانست. ما باید ساز و کارهایی پیدا کنیم که افراد در خدمت منافع جمعی هم قرار بگیرند. چنین امری با علم محوری و تولید محوری تضمین می شود.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • مراسم بزرگداشت استاد فقید میرمصطفی عالی نسب "پدر تولید ملی" به مناسبت هفدهمین سالگرد درگذشت ایشان تحت عنوان: 《میرمصطفی عالی نسب و اداره‌ی اقتصاد ملی در شرایط بحرانی》

  افزایش نرخ ارز و تورم به تدریج منجر به تعطیلی بخشی از صنایع و فشار تورم و بیکاری موجب دور شدن مردم از حاکمیت می‌گردد. 
  میرمصطفی عالی نسب

  بمناسبت هفدهمین سالگرد درگذشت استاد فقید میرمصطفی عالی نسب «پدر تولید ملی» مراسم بزرگداشتی تحت عنوان «میرمصطفی عالی نسب و اداره‌ی اقتصاد ملی در شرایط بحرانی» بشرح ذیل برگزار می‌گردد.
  سخنرانان:
      دکتر حسین نمازی تحت عنوان "عالی نسب و توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای اداره اقتصاد ملی"
      دکتر عباس شاکری تحت عنوان "مواجهه با شرایط تورمی: مقایسه دوران جنگ و پس از جنگ"
      دکتر محمدرضا بهشتی تحت عنوان "پیوند نظر و عمل در تجربه عالی نسب"
      دکتر فرشاد مومنی تحت عنوان "میرمصطفی عالی نسب پرچمدار اعتلای اقتصاد ایران"

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: