رونمایی از کتاب ارزشمند« فهم فرایند تحول اقتصادی» اثرداگلاس نورث با حضور استاد علی رضا قلی،دکتر حسین راغفر، دکتر میر سعید مهاجرانی و دکتر فرشاد مومنی ؛ پنج شنبه پنجم مرداد

2017/07/22

داگلاس نورث که یکی از برجسته ترین اقتصاد دانان بزرگ فقید نهادگرایی است در کتاب فهم فرایند تحول اقتصادی بر این مساله تصریح دارد که تحول اقتصادی تابعی از سه مجموعه بنیادی غیر اقتصادی که عبارتند از : تحول در کمیت و کیفیت جمعیت، تغییر در ذخیره دانایی و بلاخره تغییر در چارچوب نهادی که تعیین کننده یک ساختار تحول یافته انگیزشی در جامعه است و در واقع او می کوشد با رمز گشایی از معمای تداوم توسعه نیافتگی و گشودن افق معرفتی به توسعه به این سوالها پاسخ گوید.

رو نمایی از کتاب « فهم فرایند تحول اقتصادی» اثر این اقتصاد دان بزرگ گام موثری در پیشبرد اهداف اصلی  کتاب مذکور می باشد تا به این وسیله  راهی گشوده  شود  برای به چالش کشیدن مساله توسعه نیافتگی در ایران.  

در این مراسم 1- دکتر میر سعید مهاجرانی( استاد دانشگاه  ومترجم کتاب) 

2- استاد علی رضا قلی (پژوهشگر برجسته مکتب نهادگرایی)

3- دکتر حسین راغفر( استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه فقر و نابرابری)

4- دکتر فرشاد مومنی( استاد دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی) 

سخنرانی خواهند کرد؛

زمان: پنج شنبه 5 مرداد 1396 ساعت 14 الی 16

مکان: بلوار کشاورز، نبش سینما قدس، خیابان شهید براردران مظفر، نبش کوچه ذاکری، پلاک 126 موسسه مطالعات دین و اقتصاد

 

*****برای دریافت پوستر مراسم تصویر پیوست را دانلود نمایید*****


دانلود فایل پیوست : NORTH


   


نظرات کاربران
   
   
   
سخنران : جناب آقای دکتر فرشاد مومنی- سرکار خانم دکتر سمیه جعفری- جناب آقای دکتر حسین رجب پور
زمان : 

پنجشنبه 16 آذرماه 1396 از ساعت 14الي 16


مکان : 

بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • نهادگرایان مطرح می‌کنند: ٥ اشتباه اقتصاددانان نئولیبرال- یادداشت احسان سلطانی(پژوهشگر اقتصادی) در روزنامه شرق

  چرا انتقاد از اقتصاددانان نئولیبرال؟ این سؤالی است که از سوی هواداران متعصب این نحله اقتصادی بیان می‌شود. در این گفتار به‌اجمال به این موضوع پاسخ داده می‌شود که چرا از این گروه انتقاد ‌می‌شود. حضور در عرصه سیاست و دولت مستلزم سعه صدر و پذیرش انتقادهاست. پس از روی‌کارآمدن دولت یازدهم، این گروه در چارچوب اتاق فکر اقتصادی دولت، در عرصه سیاست‌گذاری اقتصادی دولت حضور گسترده‌ای پیدا کرده است، بنابراین هیچ جای تعجب ندارد که به نظرات و عملکرد آنها ایراداتی وارد شود. هم‌اکنون انتقادها از اقتصاددانان نئولیبرال در پنج حوزه اصلی متمرکز است.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • دکتر فرشاد مومنی در مراسم رونمایی از کتاب«قوانین اقتصادی»اثر دنی رودریک مطرح کرد:باید اقتدارهای مبتنی بر علم، جای اقتدارهای مبتنی بر پول را بگیرد

  روز پنجشنبه نشست موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد با موضوع مرزهای میان علم و غیرعلم در اقتصاد با رونمایی از کتاب قوانین اقتصادی (اثر دنی رودریک) با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، سمیه جعفری اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی، حسین رجب پور اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی برگزار شد.

  فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به فعالیت های ثمربخش انتشارات نهادگرا گفت: صمیمانه از جناب آقای ایزدخواه مدیر عامل انتشارات نهادگرا سپاسگزاری می کنم در این دوره زمانی به نسبت کوتاهی که از تشکیل انتشارات نهاد گرا می گذرد، ما شاهد هستیم که آقای ایزد خواه و همکارانشان در واقع آن تعهد اخلاقی و شرافت حرفه ای را در یک مرتبه قابل قبولی حفظ کردند و تمرکز خود را بر روی مهمترین خلأ های اندیشه ای در حیطه مسائل توسعه در کشورمان گذاشته اند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • گفتگو با مدیر مسئول انتشارات نهادگرا به بهانه رونمایی از کتاب قوانین اقتصادی در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد در روز 16آذر ماه (روز دانشجو)

  پنج شنبه شانزدهم آذر ماه مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد مراسم رونمایی از کتاب قوانین اقتصادی اثر دنی رودریک اقتصاددان ترک تبارو استاد مؤسسه مطالعات پیشرفته در پرینستون، نیوجرسی را برگزار می‌نماید.

  در این مراسم سرکار خانم دکتر سمیه جعفری مترجم و آقایان دکتر فرشاد مؤمنی استاد دانشگاه و دکتر حسین رجب‌پور کارشناس اقتصاد توسعه در خصوص ویژگی‌های این کتاب سخنرانی خواهند کرد.

  محسن ایزدخواه مدیر انتشارات نهادگرا در خصوص ضرورت ترجمه و انتشار این کتاب چنین می‌گویند: چنانچه در بخش پیشگفتار کتاب آمده است، این کتاب ماحصل چندین سال تدریس درس اقتصاد سیاسی نویسنده در دانشگاه هاروارد است.

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: