• دکتر فرشاد مومنی در گفت‌گو با ایلنا: بعد از خاتمی یک هیولای جدید به نام شبه‌دولتی‌ها شکل گرفت

  به گزارش خبرنگار ایلنا، در هفته‌های گذشته شاهد اعتراض گسترده کارگران کارخانه‌های هپکو و آذرآب در اراک بودیم؛ سرنوشت این کارگران مشابه هزاران کارگری‌ست که در جریان خصوصی‌سازی‌های بی‌ضابطه‌ی واحدهای تولیدی در بیش از دو دهه‌ی گذشته، شاهد کند شدن آهنگ گردشِ چرخ‌های تولید شدند و درنهایت، آینده شغلی خود را از دست دادند. اینکه چطور واگذاری بخش‌های خدماتی و صنعتی به بخش خصوصی به ناکارآمدتر شدن اقتصاد ملی انجامیده، موضوع گفتگویی است با فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه.

  بیشتر بخوانید ...

 • علم اقتصاد در شصت سال گذشته از دنیای واقعی فاصله گرفته است--در نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد عنوان شد

  نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد به بررسی جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ که به ریچارد تالر رسید، پرداخت. این نشست با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمدقلی یوسفی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و بهنام شهائی پژوهشگر روانشناسی اقتصادی برگزار شد.

  فرشاد مومنی در ابتدای نشست گفت: باوجود اینکه موضوع جلسه هفته گذشته درباره اقتصاد رفتاری بود و جناب آقای دکتر احمد میدری و جناب آقای داوود میدری نکات ارزشمندی را درباره حیطه های این کارآمدی و ویژگیهای و اصول تحلیلی اقتصاد رفتاری مطرح کرده بودند ما در این جلسه بعد از توصیه هایی که بعد از جلسه آقای داوود میدری درخصوص ضرورت توجه هرچه بیشتر به این حیطه فکری، کمیته اهدای جایزه نوبل با داوود میدری هم نظر بودند، فکر کردیم شاید مناسبت داشته باشد که به اعتبار این واقعه بسیار مهم نگرشی تکلمیلی نسبت به آنچه که درجلسه قبل مطرح شده بود را با دوستان درمیان بگذاریم و به امید اینکه از دل این بحثها خطوط راهگشایی هم برای فهم بهتر اوضاع کنونی ایران پیدا کنیم و هم راههای  کم هزینه تر برای ان بیشتر بخوانید ...

 • منافع فرادستان در افزایش نرخ ارز--یادداشت حمیدرضا قاسمی (کارشناس حوزه ارز) در روزنامه شرق

  با نگاهی به تاریخ نه‌چندان دور اقتصاد کشور که با مطالعه آن «از تاریخ می‌آموزیم که از تاریخ نیاموخته‌ایم» به مشاهدات تکان‌دهنده‌ای برخورد می‌کنیم. در اردیبهشت سال ١٣٧٤ بی‌ثباتی نرخ ارز در حالی روی داد که زمینه‌های بی‌ثباتی آن به ‌دنبال اجرای برنامه‌های تعدیل ساختاری در سال ١٣٧٢ به وجود آمد. این بی‌ثباتی با آغاز اولین بازپرداخت بدهی‌های خارجی و کمبود ارز در کشور شدت یافت. (درحالی‌که ادعا می‌شد سال ١٣٧٢ مناسب‌ترین زمان برای اجرای سیاست تک‌نرخی‌کردن ارز است و چه ادبیات آشنا و پرکاربردی است این واژه «مناسب‌ترین زمان»). 

  بیشتر بخوانید ...

 • تابوی خصوصی‌سازی در میان کارگران ایران--یادداشت محسن ایزدخواه، پژوهشگر حوزه کار و تامین اجتماعی در روزنامه کسب و کار

  بهبود فضای کسب‌وکار امروزه به عنوان یک راهبرد اقتصادی شناخته شده است. از این راهبرد می‌توان به عنوان مکمل راهبرد خصوصی‌سازی نام برد. برخی از تئوری‌پردازان حوزه اقتصادی بر این باورند که رفع موانع بخش خصوصی یا همان بهبود فضای کسب‌وکار باید جایگزین خصوصی‌سازی شود. تجربه جهانی نشان می‌دهد رشد بخش خصوصی به 2 روش ممکن است.
  1- واگذاری دارایی‌ها و شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی
  2- رفع موانع فعالیت‌های بخش خصوصی یا بهبود فضای کسب‌وکار و منظور از فضای کسب‌وکار عوامل موثر بر عملکرد واحدهای اقتصادی مانند کیفیت دستگاه‌های حاکمیتی، ثبات قوانین و مقررات، کیفیت زیرساخت‌ها و... است که تغییر دادن آنها فراتر از اختیارات و قدرت مدیران بنگاه‌های اقتصادی است.

  بیشتر بخوانید ...

 • انقلاب دانایی اقتصاد را انسان محور کرد--دکتر فرشاد مومنی، دکتر احمد میدری و آقای داوود میدری در نشست اخیر موسسه مطالعات دین و اقتصاد مطرح کردند:

  بحثی که امروز قرار است ارائه شود مقدمه ای بر اقتصاد رفتاری است. یک مسئله بنیادی در همه کوششهای نظری و درهمه حیطه های علوم انسانی وجود دارد که تاثیرپذیری شدید و تمام عیار هر رویکرد نظری به اسلوب انسان شناسی خاص آن رشته است. برحسب اینکه ما انسان را انسان اقتصادی بدانیم یک طرز نگاهی به مسئله اقتصادی خواهیم داشت و اگر نگاهمان از انسان اقتصادی فاصله گرفته و به دنیای واقعی نزدیکتر شود طبیعتا طرز تلقی متفاوت خواهد شد.

  نقطه عطفی وجود دارد در تاریخ تحولات اقتصادی دنیا که از ربع پایانی قرن بیستم شروع شده و هرچه به زمان حال نزدیکتر می شویم طول و عرض آثار این نقطه عطف و پیامدهای توجه به آن نقطه عطف باعث میشود به طرزی بیش از گذشته و در ابعادی بی نظیر، انسان با همه ویژگیهای ذهنی و رفتاری مورد توجه نظریه پردازان قرار بگیرد. این نقطه عطف را اجمالا با عنوان "انقلاب دانایی" صورتبندی مفهومی کرده اند.

  بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر فرشاد مومنی-- جناب آقای حمید قاسمی
زمان : 

پنجشنبه 27 مهرماه 1396 از ساعت 14الي 16


مکان : 

 بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: