• غلامحسین حسنتاش در گفتگو با شرق: دولت یازدهم رکورددار برداشت از صندوق توسعه ملی

  مرکز پژوهش‌های مجلس امسال بیش از سال‌های گذشته بر لایحه بودجه دولت متمرکز شده است. این گزارش نقدهای فراوانی در بخش بررسی «نفت» به لایحه بودجه 98، وارد می‌کند. یکی از بخش‌های پرچالش این گزارش، مربوط به بررسی عملکرد شرکت ملی نفت و میزان بدهی 48میلیارددلاری این شرکت درآمدزاست که حواشی‌ای‌ را به‌همراه داشت. 

  بیشتر بخوانید ...

 • مصاحبه غلامحسین حسنتاش با جماران: مزایا و معایب طرح سهمیه بندی بنزین

  بعد از اینکه طرح سهمیه بندی بنزین در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد نظرات و انتقاداتی به این طرح مطرح شد که هرکدام از ظن خود این طرح را به بوته نقد کشیدند. متقدین تأکید دارند که این طرح در هیچ جای دنیا تجربه نشده و حتی مشابهی هم ندارد و کشورهای مختلف برای اینکه عدالت را اجرا کنند به روش های منطقی تری روی آورده اند. از طرف دیگر ضمانت اجرایی این طرح را زیر سؤال می برند و نکاتی مثل دامن زدن به قاچاق سوخت را متذکر می شوند.

  بیشتر بخوانید ...

 • در آیین رونمایی از کتاب اقتصاد اسلامی به مثابه یک سیستم مطرح شد: چرا جامعه توسعه یافته جامعه ای دین دار است؟

  در آیین رونمایی از کتاب «اقتصاد اسلامی به مثابه یک سیستم» که در مؤسسه دین و اقتصاد برگزار شد؛ دکتر سبحانی نویسنده این اثر با برشمردن دیدگاه های مختلف درباره اقتصاد اسلامی به نسبت میان توسعه و دین داری پرداخت.

  وی با بیان اینکه جامعه‌ای که مراحل توسعه را طی می‌کند در تمام وجوه تغییر پیدا می‌کند، گفت: این تغییرات منطقاً امور را سر جای خود قرار می‌دهد، چیزی که تعریف آن عدالت است.

  دکتر سبحانی نتیجه گرفت به طور نسبی در جریان توسعه یافتگی، در همه‌ی وجوه زندگی دینی بیشتر خود را ظاهر می‌کند. از این رو کمال توسعه، کمال جلوه‌ی عدالت هم هست.

  بیشتر بخوانید ...

 • دکتر فرشاد مؤمنی خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کرد: به دروغ ها اعتنا نکنید؛ سرانه‌ی بنزین آمریکا و کانادا بیش از پنج برابر ایران است

  زمانی که شما نسبت بهای بنزین به هزینه‌های مصرف نهایی خانوارها را مبنا قرار می‌دهید ملاحظه می‌کنید بهای بنزین در ایران به طور نسبی از کشورهای عضو OECD بین 1.5 تا 6 برابر بیشتر است. این نسبت عیناً در مورد قیمت نسبی بنزین با استاندارد نسبت بهای بنزین به هزینه‌های مصرف نهایی خانوار کشورهای عرب حاشیه‌ی جنوبی خلیج فارس هم موضوعیت دارد. هزینه‌های نهایی استفاده از خودرو به کل مخارج خانوار هم در ایران شاخص بسیار قابل اعتنایی است. هزینه‌ی نهایی استفاده از خودرو نسبت به کل مخارج خانوار در ایران بین 10 تا 30 برابر کشورهای پیشرفته ی صنعتی است و بین 5 تا 10 برابر نسبت مشابه برای اعراب حوزه‌ی جنوبی خلیج فارس است.

  بیشتر بخوانید ...

 • فرشاد مومنی : توجیه افزایش قیمت بنزین متکی به خلاف گویی‌های حیرت انگیز است

  فرشاد مومنی، در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع اقتصاد اسلامی به مثابه یک سیستم توسعه اسلامی، گفت: امروز ما در آستانه ورود به دهه فجر هستیم و ایام بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که یادآور مجاهدت و ایثارهای گسترده مردم ایران به امید دست پیدا کردن به یک وضعیت مناسب تر است، زمان مناسبی برای بازنگری بنیادی در خصوص شکاف بین آنچه که می خواستیم و آنچه که محقق شده و واکاوی ریشه های اندیشه ای و عملی آن است.

  بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر علی چشمی
زمان : 

پنجشنبه 25بهمن ماه 1397 از ساعت 14 الی 16


مکان : 

 بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: