• فرشاد مومنی: صدای علم در درون دولت‌ها شنیده نمی‌شود/شاهد حکمرانی تاجرباشی ها هستیم

  فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با اشاره به رابطه عدالت اجتماعی و توسعه گفت: یکی از شگفت انگیزترین مسائل ایران به حاشیه رفتن عدالت اجتماعی است، الان ما در دهه سوم ماه مبارک رمضان قرار داریم، ماهی که حضرت علی علیه السلام در آن به شهادت رسیده‌اند و ادعای تاریخی ما این است که علی ابن ابی‌طالب بزرگترین و ممتازترین شهید راه عدالت اجتماعی در تاریخ بشریت است بنابراین برای جامعه‌ای که در مقام ادعا مسئله عدالت اجتماعی را جزو اصول دین خود می‌داند، انتظار می‌رود که حساسیت‌های فردی و نهادی به عواملی که باعث نابرابری‌های ناموجه و گسترش بی‌عدالتی می‌شوند بسیار بیشتر باشد.

  بیشتر بخوانید ...

 • دکتر مؤمنی در مؤسسه دین و اقتصاد عنوان کرد: توانمندسازی حاکمیت، فوری‌ترین کاری است که در شرایط بحران باید انجام داد

  دکتر مؤمنی در نشست بنیان های نئولیبرالی تحریم های اقتصادی گفت:  تقریباً نوعی اتفاق نظر فزاینده در بین متفکران مطالعات توسعه وجود دارد مبنی بر اینکه توانمندسازی دولت، مهمترین و فوری‌ترین کاری است که در  شرایط بحران باید انجام داد تا امکان برون رفت از شرایط خطیر با کم هزینه‌ترین و پر دستاوردترین شکل ممکن فراهم شود. منظور از دولت کل ساختار قدرت است.

  وی با طرح این سوال که مسیر توانمندسازی حکومت از کجا عبور می‌کند؟ گفت: گفته می‌شود نقطه‌ی آغازین این مسیر ارتقاء بنیه‌ی اندیشه‌ای نظام تصمیم‌گیری ما است. 

  بیشتر بخوانید ...

 • فرشاد مومنی: افراد صاحب صلاحیت را دعوت به مناظره می‌کنم/ توجه به نابرابرهای ناموجه نزد نظام رسانه‌ای نزدیک به صفر است

  فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع بنیان‌های نئولیبرالیسم تحریم‌ها گفت: در طی این چند ماه اخیر که مسئله خروج آمریکا از برجام و بازگشت موج تحریم‌ها موضوعیت پیدا کرده است، شاهد واکنش‌های متفاوتی نسبت به این پدیده هستیم که به نظر می‌رسد زیر ذره‌بین قرار دادن آنها برای فهم بایسته‌های شرایط کنونی کشور بسیار ضروری است. دو رویکرد به ظاهر متفاوت اما با کارکرد یکسان در مورد بازگشت تحریم ها مشاهده می‌شود که شخصاً هر دو رویکرد را مشکوک ارزیابی می‌کنم.

  بیشتر بخوانید ...

 • حسین راغفر: با وجود سیاست‌های نئولیبرالی نیازی به توطئه خارجی نیست/ اگر دلار 8 هزار تومان شود، مردم از فرط شادی دوباره به این دولت رای خواهند داد

  حسین راغفر در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد گفت: موج چهارم افزایش دستوری قیمت ارز از دی ماه سال 1396 آغاز شد که بسترساز آن صدها سرمقاله و مقاله های منتشره در رسانه‌های مافیاهای قدرت- ثروت در کشور بودند و از نیمه سال 1396 حملات خود را آغاز کردند. شوک ارزی در آستانه سال 1397 مردم را با پرسش‌های پاسخ نگفته ­ای مواجه ساخت و آنها را در بهت و ابهام و شوک فرو برد و  مشترکا دولت، مجلس، مافیاهای شبه دولت‌ها و مافیاهای شبه خصوصی‌ها در طول سال 1397 رمق تولید و مردم را کشیدند و تداوم آن در پایان ماه دوم سال 1398 شوک ارزی بر اندام نحیف صنعت، تولید و خانوارهای کشور شد.

  بیشتر بخوانید ...

 • رضا محمدیان در موسسه دین و اقتصاد بررسی کرد: محاسبه تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین و گازوئیل

  رضا محمدیان امیری پژوهشگر اقتصاد در محاسباتی تورم تحمیل شده به مصرف‌کننده و تولید‌کننده را به ازای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سناریوها و حالت‌های مختلف محاسبه کرد.​

  محمدیان که در موسسه دین و اقتصاد سخن می گفت، اعلام کرد: ما در سه حالت تورم را محاسبه کردیم، در حالت سوم با تغییر دو مولفه از ارزش افزوده، محاسبات به واقعیت نزدیک‌تر شده است. بر اساس محاسبات انجام گرفته به ازای بنزین 2500 تومان و گازوئیل 450 تومان و 60 لیتر سهمیه ماهانه بنزین به هر خودرو با قیمت 1000 تومان، شاخص قیمت مصرف‌کننده 13.30 درصد و شاخص قیمت تولیدکننده 14.53 درصد افزایش یافته است.

  بیشتر بخوانید ...

سخنران : دكتر علي ديني تركماني عضو هيات علمي مركز پژوهش هاي بازرگاني
زمان : 

پنج شنبه ٢٣ خرداد ٩٨ ساعت ١٤ الي ١٦


مکان : 

ميدان وليعصر، خيابان برادران مظفر، نبش كوچه ذاكري، پلاك ١٢٦

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: