• علم اقتصاد در شصت سال گذشته از دنیای واقعی فاصله گرفته است--در نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد عنوان شد

  نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد به بررسی جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ که به ریچارد تالر رسید، پرداخت. این نشست با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمدقلی یوسفی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و بهنام شهائی پژوهشگر روانشناسی اقتصادی برگزار شد.

  فرشاد مومنی در ابتدای نشست گفت: باوجود اینکه موضوع جلسه هفته گذشته درباره اقتصاد رفتاری بود و جناب آقای دکتر احمد میدری و جناب آقای داوود میدری نکات ارزشمندی را درباره حیطه های این کارآمدی و ویژگیهای و اصول تحلیلی اقتصاد رفتاری مطرح کرده بودند ما در این جلسه بعد از توصیه هایی که بعد از جلسه آقای داوود میدری درخصوص ضرورت توجه هرچه بیشتر به این حیطه فکری، کمیته اهدای جایزه نوبل با داوود میدری هم نظر بودند، فکر کردیم شاید مناسبت داشته باشد که به اعتبار این واقعه بسیار مهم نگرشی تکلمیلی نسبت به آنچه که درجلسه قبل مطرح شده بود را با دوستان درمیان بگذاریم و به امید اینکه از دل این بحثها خطوط راهگشایی هم برای فهم بهتر اوضاع کنونی ایران پیدا کنیم و هم راههای  کم هزینه تر برای ان بیشتر بخوانید ...

 • دلالت های سیاستی اقتصاد رفتاری در ایران-- تبیین دیدگاههای ریچارد تالر ( برنده نوبل 2017) با حضور دکتر محمد قلی یوسفی( عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی) و دکتر بهنام شهائی( مترجم کتاب کج رفتاری) پنج شنبه 20 مهر ماه 1396

  اقتصاد رفتاری طی یک دهه اخیر از یک شاخه حاشیه ای به مبحثی جدی و مورد توجه در اقتصاد بدل شده است. اقتصاد رفتاری توضیح می دهد که انتخاب های انسانی بر خلاف آموزه های نئوکلاسیکی ، همیشه عقلایی نیست و رفتارهای جمعی بر کنش اقتصادی افراد تاثیری ژرف دارد.

  تالر از چهره هایی است که به پیش برد اقتصاد رفتاری کمک شایانی کرده و در نتیجه منتخب داوران کمیته اقتصادی نروژ شد.

  بر این اساس موسسه مطالعات دین و اقتصاد در ادامه تبیین بهتر مباحث اقتصاد رفتاری بر آن شد که با حضور آقایان دکتر محمد قلی یوسفی(عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی) و دکتر بهنام شهائی ( مترجم کتاب کج رفتاری اثر ریچارد تالر) نشستی را به شرح ذیل برگزار نماید.

   

  بیشتر بخوانید ...

 • انقلاب دانایی اقتصاد را انسان محور کرد--دکتر فرشاد مومنی، دکتر احمد میدری و آقای داوود میدری در نشست اخیر موسسه مطالعات دین و اقتصاد مطرح کردند:

  بحثی که امروز قرار است ارائه شود مقدمه ای بر اقتصاد رفتاری است. یک مسئله بنیادی در همه کوششهای نظری و درهمه حیطه های علوم انسانی وجود دارد که تاثیرپذیری شدید و تمام عیار هر رویکرد نظری به اسلوب انسان شناسی خاص آن رشته است. برحسب اینکه ما انسان را انسان اقتصادی بدانیم یک طرز نگاهی به مسئله اقتصادی خواهیم داشت و اگر نگاهمان از انسان اقتصادی فاصله گرفته و به دنیای واقعی نزدیکتر شود طبیعتا طرز تلقی متفاوت خواهد شد.

  نقطه عطفی وجود دارد در تاریخ تحولات اقتصادی دنیا که از ربع پایانی قرن بیستم شروع شده و هرچه به زمان حال نزدیکتر می شویم طول و عرض آثار این نقطه عطف و پیامدهای توجه به آن نقطه عطف باعث میشود به طرزی بیش از گذشته و در ابعادی بی نظیر، انسان با همه ویژگیهای ذهنی و رفتاری مورد توجه نظریه پردازان قرار بگیرد. این نقطه عطف را اجمالا با عنوان "انقلاب دانایی" صورتبندی مفهومی کرده اند.

  بیشتر بخوانید ...

 • مدیریت سلامت دوران دفاع مقدس با 500 میلیون دلار--دکتر فرشاد مومنی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست اخیر موسسه مطالعات دین و اقتصاد مطرح کرد:

  پنجشنبه هفته گذشته نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، پرویز وزیریان مدیرعامل وقت سازمان منطقه ای بهداری استان خوزستان و رئیس ستاد امداد پزشکی جبهه های جنوب و محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه درخصوص سلامت در دوران دفاع مقدس برگزار شد.

  در ابتدای این نشست فرشاد مومنی با اشاره به اینکه این ایام به سالار شهیدان تعلق دارد، بیان کرد: باید علی الخصوص در این زمینه نشستی برگزار شود اما فرصت مغتنمی پیش آمد که آقای مهدوی سلسله نشست های مربوط به دوران دفاع مقدس را ادامه دادند.

  بیشتر بخوانید ...

 • روایت دکتر غلامحسین حسنتاش از سکوهای نفتی که طعمه عراق شد؛٢٨٠٠ حمله به خارک

  هميشه در جنگ‌ها دشمن به نقاط استراتژيك حمله می‌کند. براي همين هم هست كه صنعت نفت ايران به‌واسطه آنكه بنيه اقتصاد کشور بر آن استوار است، پس از خط‌هاي مقدم، بيشترين حملات را در جنگ تحميلي عراق عليه ايران، متحمل شد. البته اين وابستگي كماكان باقي است و باز هم در دوران تحريم، صنعت نفت ايران، هدف دشمنان قرار گرفت و گويي تجربه‌اي در ٣٠ و اندي قبل براي رهايي از اين فشار، وجود نداشت. غلامحسين حسنتاش، كارشناس ارشد انرژي، در سلسله‌نشست‌هاي مؤسسه دين و اقتصاد با موضوع «صنعت نفت در دوران دفاع مقدس» به بررسي رخدادهاي دوران جنگ در اين صنعت پرداخت.

  بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر فرشاد مومنی-- جناب آقای حمید قاسمی
زمان : 

پنجشنبه 27 مهرماه 1396 از ساعت 14الي 16


مکان : 

 بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: