• جدیدترین شماره فصلنامه اقتصاد و جامعه به مدیر مسئولی موسسه مطالعات دین و اقتصاد و سردبیری دکتر عباس شاکری منتشر شد.

  سی امین شماره فصلنامه اقتصاد و جامعه به مدیر مسئولی موسسه مطالعات دین و اقتصاد و سردبیری دکتر عباس شاکری به زیور طبع آراسته گردید این شماره که در بخش ویژه خود به  برنامه ششم توسعه پرداخته شامل مقالاتی به شرح زیر می باشد: بخش اول: (اقتصاد ایران)

  اقتصاد نئوکلاسیک؛ غیر علمی و غیر واقعی : دکتر محمد قلی یوسفی

    اقتصاد سیاسی تعدیل اقتصادی در ایران: رضا مظهری، محسن محمدی خیاره

  جذب سرمایه گذاری خارجی در کشورهای در حال توسعه: فرشاد مومنی، شیما حاجی نوروزی

  اقتصاد سیاسی پذیرش محصولات تراریخته در ایران و منطقه غرب آسیا :سید محمدباقر نجفی، فرزانه صمدیان و سعیده احمدی

  بخش دوم: ( برنامه ششم توسعه)

  بررسی دلایل شکست برنامه های ششم توسعه در ایران: یک تحلیل نهادی: علی نیکونسبتی

  برنامه ریزی در بوته آزمون عقلانیت و هدفمندی: محمود متوسلی، رزیتا لاجوردی و محمد مجید رنجبر

  بیشتر بخوانید ...

 • نشر نهادگرا در آستانه سالگرد شهادت آیت الله بهشتی کتاب « بازگشت از بهشتی ؛ بازگشت به بهشتی» را به قلم محمد سروش محلاتی منتشر کرد.

  نشر نهادگرا وابسته به موسسه مطالعات دین و اقتصاد در آستانه سی و ششمین سالگرد حادثه هفتم تیر و شهادت مظلومانه شهید آیت الله دکتر بهشتی تلاش نموده است با تمسک به اندیشه و گفتار این شهید بزرگوار به برخی ابهامات بنیادین جامعه امروز پاسخ دهد، به این منظور مجموعه گفتارها و مقالات آیت الله سروش محلاتی  که به طرق مختلف در سالهای اخیر به چاپ رسیده، اکنون در مجموعه ای منسجم تحت عنوان « بازگشت از بهشتی ؛ بازگشت به بهشتی» به زیور طبع آراسته کرده است.

  بیشتر بخوانید ...

 • کتاب «فهم فرآیند تحول اقتصادی » اثری از داگلاس نورث و با ترجمه آقای دکتر میرسعید مهاجرانی و دکتر زهرا فرضی زاده با مقدمه دکتر فرشاد مومنی توسط نشر نهادگرا منتشر شد.

  این کتاب که در 12 فصل تنظیم گردیده است بر این مسئله اشاره دارد که یکی از برجسته ترین نوآوری های نهادگرایان در کلیت خود و به ویژه نهادگرایان تاریخی این است که با ارائه یک ترکیب خردمندانه از تبیین های علت کاو و دلیل کاو درباره مسائل مبتلا به جوامع انسانی، سطح کارآمدتری از معرفت علمی را درباره امور مربوط به انسان و جامعه ارائه نماید. یکی از موفق ترین کوشش ها در این زمینه کتاب «فهم فرآیند تحول اقتصادی» قلمداد می شود که در زمره برجسته ترین آثار اقتصاددان بزرگ فقید، داگلاس نورث است. او در این کتاب با رویکردی فرارشته ای تصریح می کند که «تحول اقتصادی» تابعی از سه مجموعه بنیادی از امور غیراقتصادی هستند که عبارتند از: تحول در کمیت و کیفیت جمعیت، تغییر در ذخیره دانایی به ویژه دانش تسخیری و ضمنی برای غلبه بر طبیعت و بالاخره تغییر در چارچوب نهادی که تعیین کننده ساختار تحول یافته انگیزشی جامعه است.

  بیشتر بخوانید ...

 • کتاب « تحولات تکنولوژی و آینده توسعه در ایران » به قلم دکتر فرشاد مومنی و دکتر سعید نایب توسط انتشارات نهاد گرا به زیور طبع آراسته شد.

  در معرفی و محتویات این کتاب چنین آمده است:

  نزدیک به یک قرن پیش، برتواند دو ژوونل، فیلسوف و آینده شناس بزرگ فرانسوی این ایده را مطرح کرد که شناخت آینده، کلید اصلی تمدن سازی است و تنها جوامعی قادر به ساختن تمدن خواهند بود که بتوانند از امروز خود فاصله گرفته و افق های آینده را در تسخیر معرفت علمی خود قرار بدهند... شتاب تاریخ و سرعت بی سابقه تحولات علمی- فنی دائماً در حال فرسایش اعتبار معرفت ها و تحلیل های مبتنی بر مقیاس ها هستند و به این ترتیب خود شناسی در عصر شتاب تاریخ نسبت به هر دوره تاریخی دیگر از ضرورت و اهمیت بیشتری برخوردار بوده است.

  بیشتر بخوانید ...

 • کتاب « تاریخ بازار سرمایه ایران» به قلم زنده یاد «شهلا کشاورزنژاد» و «دکتر علی سعیدی» منتشر شد.

  «تاریخ، آینه تمام ‌نمای تلاش گذشتگان برای نیل به اهداف و آرمان‌هایی است که شالوده و اساس پیشرفت امروز ما را تشکیل داده‌اند و نقل داستان چگونه شدن‌ها به قلم صداقت است تا دیروز، رهگشای امروز شود.»

  آنچه خواندید مطلع سخن نویسندگان کتابی بدیع است که برای نخستین بار به مستندسازی سیر تحولات بازار سرمایه ایران پرداخته است. روانشاد «شهلا کشاورزنژاد» و «دکتر علی سعیدی» مولفان این کتاب که به تازگی از سوی انتشارات بورس (وابسته به شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس) منتشر شده، در مقدمه خود یادآوری کرده‌اند: «در این کتاب کوشیده‌ایم تا به مدد برگرفته‌هایی از مستندات مکتوب، بی هیچ تعصب و به دور از گرایش‌های سیاسی، فراز و فرودی که بازار خدمات مالی کشور طی 75 سال گذشته با آن دست به گریبان بوده را به تصویر بکشیم.

  بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر فرشاد مومنی- سرکار خانم دکتر سمیه جعفری- جناب آقای دکتر حسین رجب پور
زمان : 

پنجشنبه 16 آذرماه 1396 از ساعت 14الي 16


مکان : 

بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • نهادگرایان مطرح می‌کنند: ٥ اشتباه اقتصاددانان نئولیبرال- یادداشت احسان سلطانی(پژوهشگر اقتصادی) در روزنامه شرق

  چرا انتقاد از اقتصاددانان نئولیبرال؟ این سؤالی است که از سوی هواداران متعصب این نحله اقتصادی بیان می‌شود. در این گفتار به‌اجمال به این موضوع پاسخ داده می‌شود که چرا از این گروه انتقاد ‌می‌شود. حضور در عرصه سیاست و دولت مستلزم سعه صدر و پذیرش انتقادهاست. پس از روی‌کارآمدن دولت یازدهم، این گروه در چارچوب اتاق فکر اقتصادی دولت، در عرصه سیاست‌گذاری اقتصادی دولت حضور گسترده‌ای پیدا کرده است، بنابراین هیچ جای تعجب ندارد که به نظرات و عملکرد آنها ایراداتی وارد شود. هم‌اکنون انتقادها از اقتصاددانان نئولیبرال در پنج حوزه اصلی متمرکز است.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • دکتر فرشاد مومنی در مراسم رونمایی از کتاب«قوانین اقتصادی»اثر دنی رودریک مطرح کرد:باید اقتدارهای مبتنی بر علم، جای اقتدارهای مبتنی بر پول را بگیرد

  روز پنجشنبه نشست موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد با موضوع مرزهای میان علم و غیرعلم در اقتصاد با رونمایی از کتاب قوانین اقتصادی (اثر دنی رودریک) با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، سمیه جعفری اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی، حسین رجب پور اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی برگزار شد.

  فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به فعالیت های ثمربخش انتشارات نهادگرا گفت: صمیمانه از جناب آقای ایزدخواه مدیر عامل انتشارات نهادگرا سپاسگزاری می کنم در این دوره زمانی به نسبت کوتاهی که از تشکیل انتشارات نهاد گرا می گذرد، ما شاهد هستیم که آقای ایزد خواه و همکارانشان در واقع آن تعهد اخلاقی و شرافت حرفه ای را در یک مرتبه قابل قبولی حفظ کردند و تمرکز خود را بر روی مهمترین خلأ های اندیشه ای در حیطه مسائل توسعه در کشورمان گذاشته اند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • گفتگو با مدیر مسئول انتشارات نهادگرا به بهانه رونمایی از کتاب قوانین اقتصادی در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد در روز 16آذر ماه (روز دانشجو)

  پنج شنبه شانزدهم آذر ماه مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد مراسم رونمایی از کتاب قوانین اقتصادی اثر دنی رودریک اقتصاددان ترک تبارو استاد مؤسسه مطالعات پیشرفته در پرینستون، نیوجرسی را برگزار می‌نماید.

  در این مراسم سرکار خانم دکتر سمیه جعفری مترجم و آقایان دکتر فرشاد مؤمنی استاد دانشگاه و دکتر حسین رجب‌پور کارشناس اقتصاد توسعه در خصوص ویژگی‌های این کتاب سخنرانی خواهند کرد.

  محسن ایزدخواه مدیر انتشارات نهادگرا در خصوص ضرورت ترجمه و انتشار این کتاب چنین می‌گویند: چنانچه در بخش پیشگفتار کتاب آمده است، این کتاب ماحصل چندین سال تدریس درس اقتصاد سیاسی نویسنده در دانشگاه هاروارد است.

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: