• دکتر فرشاد مومنی در گفت‌گو با ایلنا: بعد از خاتمی یک هیولای جدید به نام شبه‌دولتی‌ها شکل گرفت

  به گزارش خبرنگار ایلنا، در هفته‌های گذشته شاهد اعتراض گسترده کارگران کارخانه‌های هپکو و آذرآب در اراک بودیم؛ سرنوشت این کارگران مشابه هزاران کارگری‌ست که در جریان خصوصی‌سازی‌های بی‌ضابطه‌ی واحدهای تولیدی در بیش از دو دهه‌ی گذشته، شاهد کند شدن آهنگ گردشِ چرخ‌های تولید شدند و درنهایت، آینده شغلی خود را از دست دادند. اینکه چطور واگذاری بخش‌های خدماتی و صنعتی به بخش خصوصی به ناکارآمدتر شدن اقتصاد ملی انجامیده، موضوع گفتگویی است با فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه.

  بیشتر بخوانید ...

 • علم اقتصاد در شصت سال گذشته از دنیای واقعی فاصله گرفته است--در نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد عنوان شد

  نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد به بررسی جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ که به ریچارد تالر رسید، پرداخت. این نشست با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمدقلی یوسفی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و بهنام شهائی پژوهشگر روانشناسی اقتصادی برگزار شد.

  فرشاد مومنی در ابتدای نشست گفت: باوجود اینکه موضوع جلسه هفته گذشته درباره اقتصاد رفتاری بود و جناب آقای دکتر احمد میدری و جناب آقای داوود میدری نکات ارزشمندی را درباره حیطه های این کارآمدی و ویژگیهای و اصول تحلیلی اقتصاد رفتاری مطرح کرده بودند ما در این جلسه بعد از توصیه هایی که بعد از جلسه آقای داوود میدری درخصوص ضرورت توجه هرچه بیشتر به این حیطه فکری، کمیته اهدای جایزه نوبل با داوود میدری هم نظر بودند، فکر کردیم شاید مناسبت داشته باشد که به اعتبار این واقعه بسیار مهم نگرشی تکلمیلی نسبت به آنچه که درجلسه قبل مطرح شده بود را با دوستان درمیان بگذاریم و به امید اینکه از دل این بحثها خطوط راهگشایی هم برای فهم بهتر اوضاع کنونی ایران پیدا کنیم و هم راههای  کم هزینه تر برای ان بیشتر بخوانید ...

 • منافع فرادستان در افزایش نرخ ارز--یادداشت حمیدرضا قاسمی (کارشناس حوزه ارز) در روزنامه شرق

  با نگاهی به تاریخ نه‌چندان دور اقتصاد کشور که با مطالعه آن «از تاریخ می‌آموزیم که از تاریخ نیاموخته‌ایم» به مشاهدات تکان‌دهنده‌ای برخورد می‌کنیم. در اردیبهشت سال ١٣٧٤ بی‌ثباتی نرخ ارز در حالی روی داد که زمینه‌های بی‌ثباتی آن به ‌دنبال اجرای برنامه‌های تعدیل ساختاری در سال ١٣٧٢ به وجود آمد. این بی‌ثباتی با آغاز اولین بازپرداخت بدهی‌های خارجی و کمبود ارز در کشور شدت یافت. (درحالی‌که ادعا می‌شد سال ١٣٧٢ مناسب‌ترین زمان برای اجرای سیاست تک‌نرخی‌کردن ارز است و چه ادبیات آشنا و پرکاربردی است این واژه «مناسب‌ترین زمان»). 

  بیشتر بخوانید ...

 • دلالت های سیاستی اقتصاد رفتاری در ایران-- تبیین دیدگاههای ریچارد تالر ( برنده نوبل 2017) با حضور دکتر محمد قلی یوسفی( عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی) و دکتر بهنام شهائی( مترجم کتاب کج رفتاری) پنج شنبه 20 مهر ماه 1396

  اقتصاد رفتاری طی یک دهه اخیر از یک شاخه حاشیه ای به مبحثی جدی و مورد توجه در اقتصاد بدل شده است. اقتصاد رفتاری توضیح می دهد که انتخاب های انسانی بر خلاف آموزه های نئوکلاسیکی ، همیشه عقلایی نیست و رفتارهای جمعی بر کنش اقتصادی افراد تاثیری ژرف دارد.

  تالر از چهره هایی است که به پیش برد اقتصاد رفتاری کمک شایانی کرده و در نتیجه منتخب داوران کمیته اقتصادی نروژ شد.

  بر این اساس موسسه مطالعات دین و اقتصاد در ادامه تبیین بهتر مباحث اقتصاد رفتاری بر آن شد که با حضور آقایان دکتر محمد قلی یوسفی(عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی) و دکتر بهنام شهائی ( مترجم کتاب کج رفتاری اثر ریچارد تالر) نشستی را به شرح ذیل برگزار نماید.

   

  بیشتر بخوانید ...

 • تابوی خصوصی‌سازی در میان کارگران ایران--یادداشت محسن ایزدخواه، پژوهشگر حوزه کار و تامین اجتماعی در روزنامه کسب و کار

  بهبود فضای کسب‌وکار امروزه به عنوان یک راهبرد اقتصادی شناخته شده است. از این راهبرد می‌توان به عنوان مکمل راهبرد خصوصی‌سازی نام برد. برخی از تئوری‌پردازان حوزه اقتصادی بر این باورند که رفع موانع بخش خصوصی یا همان بهبود فضای کسب‌وکار باید جایگزین خصوصی‌سازی شود. تجربه جهانی نشان می‌دهد رشد بخش خصوصی به 2 روش ممکن است.
  1- واگذاری دارایی‌ها و شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی
  2- رفع موانع فعالیت‌های بخش خصوصی یا بهبود فضای کسب‌وکار و منظور از فضای کسب‌وکار عوامل موثر بر عملکرد واحدهای اقتصادی مانند کیفیت دستگاه‌های حاکمیتی، ثبات قوانین و مقررات، کیفیت زیرساخت‌ها و... است که تغییر دادن آنها فراتر از اختیارات و قدرت مدیران بنگاه‌های اقتصادی است.

  بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر فرشاد مومنی-- جناب آقای حمید قاسمی
زمان : 

پنجشنبه 27 مهرماه 1396 از ساعت 14الي 16


مکان : 

 بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: