• سال پایانی دولت، سال انجام تغییرات رادیکال در نظام بودجه‌ریزی کشور نیست

  فرشاد مؤمنی با انتقاد از تصمیم دولت در انجام تغییرات رادیکال در بودجه گفت:  به نمایندگان بسیار گرامی مجلس صمیمانه و خاضعانه توصیه می‌کنم هوشمندی‌ها و آمادگی‌های خودشان را در مورد لایحه‌ی بودجه‌ی سال 1399 افزایش دهند.

  بیشتر بخوانید ...

 • ادعای دولت درباره طمع مالی از شوک حامل ها : عذر بدتر از گناه

  فراز- سعیده شفیعی: یک شبانه‌روز از اعلام نرخ‌های جدید بنزین سهمیه‌ای و آزاد می‌گذرد و هنوز مردم در بهت ناشی از این سیاست جدید دولت به سر می‌برند. اگر چه زمزمه‌های افزایش قیمت بنزین طی چند ماه اخیر مطرح شده بود اما به نظر نمی‌رسید دولت این چنین ناگهانی و تحت این شرایط دست به «شوک درمانی» جدیدی بزند. «دکتر فرشاد مومنی» اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در این خصوص به «فراز» می‌گوید: «من فکر می‌کنم نحوه اعلام ناگهانی این مساله خود دلالت‌هایی بر غیر قابل دفاع و غیرمنطقی بودن سیاست دارد و انجام این کار حتی با حرف‌های خود آقای روحانی در گذشته هم مغایرت بنیادین دارد».

  بیشتر بخوانید ...

 • در گفت‌وگو با محمد ستاري‌فر عنوان شد: رنگ و بوي قبيله‌اي در بودجه

  سيدمسعود آريادوست: «برخي شب‌ها به حال اين اوضاع گريه مي‌کنم»؛ اين جمله، خلاصه‌ نگاه محمد ستاري‌فر، رئيس اسبق سازمان برنامه و بودجه کشور در قبال وضعيت اقتصادي، روند برنامه‎ريزي و همچنين فرجام معيشت مردم ايران است. ستاري‌فر که سال‌هاست با هيچ رسانه‌اي گفت‌وگوي رودررو نداشته، ضمن پذيرش دعوت خبرنگار «شرق»، گفت‌وگويي تفصيلي و سه‌ساعته را درخصوص اصلاح ساختار بودجه به انجام رساند. خاطرات مستند اين اقتصاددان، اوج فاصله‌گرفتن دولت از مردم و خرابکاري در بودجه کشور را نشان مي‌دهد. .

  بیشتر بخوانید ...

 • خطاهای راهبردی و پیامدهای سوء افزایش قیمت حامل های انرژی به قصد کسب درآمد

   

   با توجه به زمزمه های افزایش قیمت حامل های انرژی جلسه هفتگی موسسه مطالعات دین و اقتصاد به ارزیابی پیامدهای سوء افزایش قیمت حامل های انرژی به قصد کسب درآمد پرداخته شد. سخنران این جلسه سرکار خانم شیما حاجی نوروزی کارشناس ارشد پژوهش های اقتصادی در اینباره گفت:  بحث بر سر حذف یارانه‌های پنهان انرژی هست که طی چند ماه گذشته دولت و رسانه‌ها در این خصوص بحثهایی کرده­اند و یکی از راه‌های قطع وابستگی بودجه به نفت بحث حذف یارانه‌های پنهان انرژی مطرح شده است. 

  بیشتر بخوانید ...

 • فرشاد مومنی مطرح کرد: یک درصد تورم اضافی، ۱۵ هزار میلیارد تومان رانت ایجاد می‌کند/ کاهش رشد نرخ تورم به معنای کاهش فشارها بر معیشت مردم نیست

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: بر اساس محاسبات بنده و در چارچوب الگوی پیشنهادی توماس پیکتی، به استناد داده‌های سال ۹۶، به ازای هر یک درصد تورم اضافه شده ناشی از این سیاست‌های تورم‌زا مانند افزایش قیمت بنزین، ۱۵ هزار میلیارد تومان رانت به نفع صاحبان دارایی‌ها ایجاد می‌شود در حالیکه فشار آن به خانوارها و تولیدکنندگان تحمیل می‌شود. درحالیکه تبلیغات رسمی ادعا می‌کند که این سیاست‌ها به خاطر فقرا انجام می‌شود و این طنز تلخ موضوع سیاست‌های تورم‌زا است .

  بیشتر بخوانید ...

سخنران : دکتر علیرضا غفاری/ کارشناسی ارشد و مدرس مبارزه با پولشویی
زمان : 

پنج شنبه 23ابان ماه ساعت ۱۴ الی 16


مکان : 

بلوار کشاورز، نرسیده به میدان ولیعصر، خیابان برادران مظفر، نبش کوچه شهید ذاکری، پلاک ۱۲۶

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: