اقتصادی
 • ارز‌خوري ٢ هزار ميليارد‌دلاري برنامه ششم، سخنرانی دکتر فرشاد مومنی در بنیاد باران

  بنیاد باران به‌تازگی میزبان فرشاد مؤمنی بود تا درباره برنامه ششم سخن بگوید. او در خلال سخنانش از محاسباتی می‌گوید که نشان می‌دهد کشور برای رسیدن به رشد هشت‌درصدی نیاز به دو هزار‌ میلیارد دلار منابع مالی دارد، البته یک پیش‌شرط را هم آویزه این عدد می‌کند: «اگر تمام شرایط برای یک‌دوره پنج‌ساله ثبات داشته باشد». پیش‌تر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، گفته بود که برای رسیدن به رشد هشت‌درصدی در برنامه ششم، سالی ٢٠٠‌ میلیارد دلار سرمایه نیاز است. مؤمنی با ارائه این محاسبات، رقم اعلامی نوبخت را خوش‌بینانه می‌داند. 

  ... بیشتر بخوانید ...

 • نیاز اقتصاد ایران به اصلاحات ارضی دوم

  با توجه به جمعیت جوان در کشور و رسیدن آنها به سن ازدواج نیاز به مسکن در جامعه وجود دارد اما رشد سرسام آور قیمت مسکن در سال های  منجر به کاهش تقاضای قشر متوسط و فزونی عرضه نسبت به آن شده است اما تبعات افزایش قیمت مسکن به همین جا ختم نمی شود بلکه ابعاد بسیار گسترده تری دارد. در همین راستا، موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد 5 شنبه گذشته نشستی تحت عنوان زمین شهری و اقتصاد کلان ایران ترتیب داد که سخنران اصلی آن ناصر ذاکری یکی از استادان و پژوهشگران اقتصادی بود. وی در خلال صحبت های خود مسئله مسکن را اصلی ترین مشکل اقتصادی کشور عنوان کرد و تلاش برای رفع این معضل را ارجح تر از سایر مسائل دانست؛ این اقتصاددان تنها راه حل رفع مشکلات مسکن را اصلاحات ارضی دوم اعلام کرد. 

  ... بیشتر بخوانید ...

 • انتقاد حسنتاش از عدم پیگیری برخی کارشکنی‌ها در توسعه میادین مشترک--- کجا دنبال رد پا می‌گردید؟

  شرق: پیچیدگی مباحث پیرامون قراردادهای نفتی را حتی می‌توان از اظهارنظرهای کارشناسی مختلف از سوی تمامی گروه‌های سیاسی دریافت کرد. آنگاه که دولت و وزارت نفت به‌خاطر جولان مخالفان از باب سیاسی و نه نظرات کارشناسی، دچار مشکل شده و اجرای قراردادهای نفتی با چالش مواجه می‌شود، تصور بر این می‌رفت که این اظهارنظرها و نقدها صرفا از سوی جناح مقابل دولت بر او روانه می‌شود، اما همواره وقتی مباحث فنی به مباحث سیاسی آلوده می‌شوند، اظهارنظر در آن رابطه از سوی کارشناسانی که صرفا نظر کارشناسی دارند و نقد بر آن مسئله خاص، کمی مشکل می‌شود زیرا سریعا برچسب‌خوردن هم آغاز می‌شود. در چنین شرایطی به گفته فرشاد مؤمنی، اقتصاددان، اگر جامعه دانشگاهی با حفظ موازین و اصول کارشناسی برخورد فعال و ناظر بر دیده‌بانی از منافع ملی و توسعه کشور را در دستور کار قرار دهد، فرصت‌طلبی‌های سیاسی بهتر برملا خواهد شد و آنگاه، هم منافع ملی حفظ خواهد شد و هم می‌توان از برچسب‌های سیاسی به‌ناحق، جلوگیری کرد.

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • نظارت بر عملکرد حکومت اسلامی حق مردم است، دکتر فرشاد مومنی در نشست موسسه مطالعات دین و اقتصاد مطرح کرد

  با توجه به گذر از ایام ماه صفر شاهد مناسبات گوناگونی از جمله وفات و شهادت چهره های مذهبی بوده ایم. به دلیل بی توجهی  سال های اخیر در خصوص اندوخته های مذهبی و دینی در باب مسائل گوناگون و نزدیکی به سایر مناسبات مذهبی نشست این هفته موسسه دین و اقتصاد به چنین موضوعی اختصاص داشت. این موسسه تحت عنوان « توسعه و اصلاحات اجتماعی با نگاهی به نامه امام علی به مالک اشتر» با سخنرانی سعید حاتم تهرانی برگزار شد. حاتم تهرانی از دانش آموختگان علم اقتصاد است. این پژوهشگر در خلال صحبت های خود ضمن بررسی دستورات چهارگانه امیرالمومنین(ع) با استناد براین نامه تاریخی تنها راه حل  ایجاد توسعه و عدالت اجتماعی را مشارکت مردم در حکومت داری دانست و بررسی و نظارت بر عملکرد حکومت اسلامی را ازجمله حقوق مردم شمرد.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • عدالت و توسعه اجتماعی در نامه امیرالمومنین(ع) ،توسط آقای حاتم تهرانی در نشست موسسه مطالعات دین و اقتصاد عنوان شد

  موضوع اصلی بحث رابطه میان توسعه و عدالت در جریان برداشت از نامه خصرت امیر به مالک اشتر است. قالب نهج البلاغه شناسان این نامه را یکی از مهم ترین نامه های امام به کارگزاران خود می دانند. در این نامه شیوه های حکومت داری و  مناسبات با مردم مورد بررسی قرار گرفته است و از آن به عنوان منشور زمامداری نیز یاد می کنند. اخیرا مراسم نکوداشتی برای یکی از نهج البلاغه شناسان برگزار شد نام وی دکتر سید محمدمهدی جعفری است یادنامه ای هم برای وی تهیه کردند او در یادنامه مصاحبه ای داشت که در بخشی از آن در خصوص نهج البلاغه چنین عنوان کرد که پیام های نهج البلاغه فرازمانی و فرا مکانی هسند و فقط مربوط به زمان صدور آن پیام ها نیست.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فقیهی ایستاده در میانه قم و نجف؛ یادداشتی از آقای دکتر رحیم نوبهار به مناسبت درگذشت فقید عالیقدر آیت الله موسوی اردبیلی

  دکتر رحیم نوبهار در نوشتاری به جایگاه فقهی مرحوم حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی پرداخته است که در پی می آید.

  ۱. از حدود سال ۱۳۶۸ زمانی که آیت‌الله موسوی اردبیلی –قدس‌سره-آهنگ بازگشت به قم را نمود، توفیق داشتم محضر علمی ایشان را درک کنم. بخشی از آشنایی من به شرکت در درس عمومی ایشان مربوط می‌شود؛ بخشی به سه سال شرکت در جلساتی که ایشان حواشی خود بر مناسک حج را نگاشتند؛ بخشی به شرکت در جلسات حاشیه ایشان بر عرو‌ه‌الوثقی؛ و سرانجام بخشی نیز به جلسات خصوصی که توفیق فراگیری از ایشان حاصل می‌شد، بازمی‌گردد.
  .۲در این مدت برداشتم از رویکرد و روش اجتهادی ایشان این بود که او در عمل، آمیزه‌ای از مکتب قم و نجف را برگزیده است. از یک‌سو آن‌گونه که در مکتب فقهی آیت‌الله خویی رایج است، به تحلیل و نقد سندی بها می‌داد و مبهوت و مغلوب شهرت روایت یا اجماعات و شهرت‌های ادعایی نمی‌شد. همزمان مجتهدی آزاداندیش بود که درعین احترام به پیشینیان، آن گونه که در مکتب قم رایج است، به تحلیل‌های متنی و واکاوی درو... بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر احمد میدری
زمان : 

پنجشنبه 18 آذرماه 1395 از ساعت 14الي 16


مکان : 

 بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: