اقتصادی
 • فرشاد مؤمنی با تحلیل دیدگاه های رابینسون، عجم اوغلو، توماس پیکتی، ریچارد بندیک عنوان کرد: تجربه اقتصادی مصدق را دنبال کنید تضمین می کنم تحریم ها لغو شود

  باید قاعده توصیه شده توسط پیکتی رعایت شود. نرخ سودآوری فعالیت‌های غیر تولیدی باید کمتر از فعالیت‌های تولیدی شود. باید ما اصلاح بنیادی در نظام مالیات گیری را از این زاویه در دستور کار قرار دهیم. باید معیار بودن سود ناشی از تولید به مثابه سقف مجاز سودآوری در هر فعالیت اقتصادی در ایران به رسمت شناخته شود و از این زاویه ما یک بازآرایی سیستمی در ساختار نهادی انجام دهیم. در نظام قاعده گذاری نباید اجازه دهند فعالیت های غیرمولد عایدی بیش از تولید داشته باشد اگر چنین شود تولید کم رنگ می شود. چنانکه در کشورهای توسعه با تمهیدات مختلف از جمله وضع مالیات بر فعالیت های سوداگرایانه چنین عمل می کنند؛ به طوری که مثلا اگر قیمت ملک بخواهد افزایش ناگهانی داشته باشد؛ تا 75 درصد مالیات اخذ می شود و همین تدبیر مانع از پیشی گرفتن سود فعالیت های سوداگرایانه از سود تولید می شود.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • مدیران برای عمق‌ساخت داخل گرفتار قلاب‌ها شدند / بهبود صنعت خودرو، در گرو کیفیت سیاست‌گذاری اقتصادی

  فاطمه امیراحمدی: نشست علمی «اقتصادسیاسی صنعت خودرو ایران؛ چالش‎ها و راهکارها» با حضور فرشاد مومنی عضو هیات‎علمی دانشگاه علامه طباطبایی، رضا ویسه معاونت هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‏جمهوری، سیدمحمد بحرینیان پژوهشگر دفتر پژوهش‎های اقتصاد و توسعه اتاق مشهد و جمعی از استادان اقتصاد و مهندسی خودرو و نیز کارشناسان این حوزه در محل دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

  به گزارش صمت، هر یک از سخنرانان به‎ترتیب به فرآیند تحولات سیاسی- الزامات نهادی و سیاسی صنعت خودرو، تحولات درونی- تحلیل مسیر طی شده و نیز تحولات پیرامونی- و اینکه چه شد که دیگران تاختند و ما جا ماندیم و دچار در خودماندگی شدیم، پرداختند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فرشاد مومنی: صدای علم در درون دولت‌ها شنیده نمی‌شود/شاهد حکمرانی تاجرباشی ها هستیم

  فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با اشاره به رابطه عدالت اجتماعی و توسعه گفت: یکی از شگفت انگیزترین مسائل ایران به حاشیه رفتن عدالت اجتماعی است، الان ما در دهه سوم ماه مبارک رمضان قرار داریم، ماهی که حضرت علی علیه السلام در آن به شهادت رسیده‌اند و ادعای تاریخی ما این است که علی ابن ابی‌طالب بزرگترین و ممتازترین شهید راه عدالت اجتماعی در تاریخ بشریت است بنابراین برای جامعه‌ای که در مقام ادعا مسئله عدالت اجتماعی را جزو اصول دین خود می‌داند، انتظار می‌رود که حساسیت‌های فردی و نهادی به عواملی که باعث نابرابری‌های ناموجه و گسترش بی‌عدالتی می‌شوند بسیار بیشتر باشد.

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
سخنران : دكتر علي ديني تركماني عضو هيات علمي مركز پژوهش هاي بازرگاني
زمان : 

پنج شنبه ٢٣ خرداد ٩٨ ساعت ١٤ الي ١٦


مکان : 

ميدان وليعصر، خيابان برادران مظفر، نبش كوچه ذاكري، پلاك ١٢٦

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: