اقتصادی
 • آسيب‌شناسي صندوق‌هاي بيمه‌اي، پيش‌نياز بيمه همگاني---محسن ايزدخواه معاون پيشين حقوقي و امور مجلس سازمان تامين اجتماعي

  در كميسيون‌هاي مختلف مجلس طرحي تحت عنوان «طرح تامين اجتماعي همگاني» در حال بررسي است كه بر اساس آن وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مكلف مي‌شود ظرف دو سال پس از تصويب اين قانون در راستاي اصل بيست و نهم قانون اساسي نسبت به ايجاد تامين اجتماعي همگاني براي هر ايراني با رسيدن به سن ١٨ سال تمام شروع و با رسيدن به سن ٦٢ سال بازنشسته و با سرمايه‌گذاري منابع حاصله از اجراي اين قانون در بانك‌ها و همچنين منابع مالي ديگر از قبيل يارانه‌ها سهام عدالت. منابع مالي آن تامين شود همچنين بر اساس اين طرح مقرر شده وزارتخانه متبوع ظرف مدت ٦ ماه آيين‌نامه مربوطه را تنظيم و به تصويب هيات وزيران برساند.
  از آنجايي كه اين طرح اگرچه دلسوزانه و با انگيزه اينكه جامعه هدف تحت حمايت‌هاي بيمه‌اي در چارچوب اصول مختلف قانون اساسي و ديگر قوانين پايه‌اي تنظيم شده به دلايل ذيل فاقد حداقل‌ مباني قانوني در چارچوب اصول شناخته شده بيمه‌اي به لحاظ تجربيات بين‌المللي و مقاوله‌نامه‌هاي بين‌المللي است و در صورت تصويب در عمل چون سرابي ب... بیشتر بخوانید ...

 • بن‌بست در بزرگ‌ترين طرح رفاهي دولت--- محسن ايزدخواه در گفتگو با روزنامه اعتماد درباره سبد هزينه خانوار

  داشتن يك نظام تامين اجتماعي كارآمد به عنوان تور ايمني آن هم در شرايطي كه خيال اجراي قانوني براي هدفمند شدن يارانه‌ها را
  در سر داريم، ضروري است. با برداشتن يارانه انرژي و برخي ديگر از كالاها مسلم است كه شوك قيمتي بزرگي از راه خواهد رسيد لذا داشتن تور ايمني مي‌تواند گروه‌هاي ضعيف جامعه را از گزند اين شوك‌هاي از راه رسيده حفظ كند. اما در سال‌هايي كه از اجراي قانون هدفمندي گذشت اقشار ضعيف جامعه تحت فشارهاي هزينه‌اي بيشتر قرار گرفتند و رفته رفته برعكس سال اول و دوم اجرا كه توزيع درآمد عادلانه‌تر شده بود، مجدد فاصله‌ها عميق و عميق‌تر شد. اين اتفاق سبب شد دولت يازدهم اجراي سياستي را تدبير كند تا بخشي از بار هزينه‌ها كه در جداول ماهانه و سالانه تورم بيشترين رشد را دارد و بار بزرگ هزينه‌اي را بر خانوار تحميل مي‌كند؛

  ... بیشتر بخوانید ...

 • مسکن مهر با برنامه جامع تامین مسکن فاصله نجومی دارد--- ناصر ذاکری در موسسه مطالعات دین و اقتصاد مطرح کرد:

  ناصر ذاکری که در سال 1369 مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه تهران دریافت کـرده اسـت، سـخنان خـود را بـا علـت اصـی پرداخـتن دولتهای نهم و دهم به برنامه مسکن مهر آغاز کرد و گفت: «مسـکن یکی از نیازهای اصلی انسـان اسـت. همه دولتها برای بخش مسکن برنامه تهیه می کنند. اما در کشورهای درحال توسعه مشکل مسکن حادتر است ایران نیز از این مسـاله مسـتثنی نیسـت.  در ایران سال 1357 دشـواریهای بخـش مسـکن محسـوس بـود و حاشـیه نشـی در شـهرهای بـزرگ بـه صـورت حلبی آبادهـا و گودهـای جنـوب تهـران وجـود داشـت.در واقع می توان از این مهم به عنوان یکی از علل اصلی انقـلاب 57 نـام بـرد. در فروردیـن 1358 امـام خمیـنی )ره) دسـتور افتتاح حسـاب 100 را برای کمک به حل مشـکل مسـکن افـراد کـم درآمـد صـادر کردند. طی چند ده سال گذشته هریک از دولتها برنامه ها و اقداماتی برای بخش مسکن انجام داده اند و مسکن مهر عنوان کلی برنامه دولت نهم در بخش مسکن بود.«

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • ورشکستگی صندوق های بیمه، خطری برای امنیت ملی

  محسن ایزدخواه معاون پیشین سازمان تامین اجتماعی با اشاره به دغدغه هایی که در جامعه در مورد فساد اداری وجود دارد، گفت: بارها از مقامات عالی تصمیم گیری در کشور شنیده شده که کشور با سه چالش عمده آب، محیط زیست و صندوق های بیمه ای روبه رو است.

  ایزد خواه گفت: در دورانی مانند انتخابات ریاست جمهوری، فضای انتخابات باعث می شود که بحث های مربوط به صندوق های بیمه ای در کشور برخلاف مسائلی مانند محیط زیست مسکوت بماند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فرشاد مؤمنی مطرح کرد: امام خمینی مسوولیت فرماندهی کل قوا، بنیاد مستضعفان و تمامی اختیارات مالی خود را تفویض کرد/استاد بی بدیل تفویض اختیار در بین رهبران قرن بیستم بود

  خاطرم هست که مرحوم استاد میر مصطفی عالی نصب -که سال ها مشاور اقتصادی ایت الله بروجردی بودند و تقریباً با برجسته ترین اسلام شناسان معاصر نزدیک ترین ارتباط ها را داشتند- مکرر به من می فرمودند که علی رغم آگاهی و اطلاعی که از ابعاد بزرگ وجودی امام خمینی، ابعاد عرفانی، اخلاقی، فقهی و... ایشان دارم. اما من امام خمینی را از نظر مدیریت در بالاترین درجه و ممتاز و برجسته می دانم. هر هفته در خدمت استاد عالی نصب یک نشست با آیت الله العظمی موسوی اردبیلی درباره استفتائاتی داشتیم که امام خمینی به ایشان ارجاع داده بودند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فقه، فقيه و ولايت تابعي از مصلحتي عرفي در انديشه امام خميني است

  آنچه كه در پي مي‌آيد متن كامل سخنراني امين كريم‌الديني است؛ با عنوان «ايراني كه امام خميني مي‌خواست؛ نمايه ‌اي از وارونه‌سازي رويكردهاي امام خميني در سياست‌گذاري ايران امروز» است كه بعداز ظهر روز پنج شنبه و با حضور دكتر فرشاد مؤمني در موسسه دين و اقتصاد برگزار شد.

   

  ايران، همواره شاهد آغازهايي بزرگ در توسعه‌يافتگي بوده كه از آن بازمانده است و همواره ايرانيان افسوس گذشته‌ها و روندهاي نافرجامي در توسعه‌يافتگي را مي‌خورند كه نه تنها استمرار نيافته‌اند بلكه در مسير عكس خود افتاده‌اند.

   ايران يك نمونه‌ي مطالعاتي شگفت‌انگيز در نوسان، و رفت و برگشت ميان توسعه‌يافتگي و توسعه نايافتگي است. در اين ميان يكي از پرسش‌هاي پيش روي ما اين است كه سرنوشت آغازهايي كه امام‌خميني در دموكراسي و جمهوريت داشته است؛ چه شد؟

  وا... بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر حسن طایی
زمان : 

پنجشنبه 1 تیرماه 1396 از ساعت 14الي16


مکان : 

بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • عدالت و همبستگی اجتماعی از نگاه شهید بهشتی

  آخرین نشست موسسه مطالعات دین و اقتصاد در خصوص همبستگی و عدالت اجتماعی از دیدگاه شهید بهشتی با سخنرانی فرشاد مومنی،  رئیس موسسه و محمدرضا بهشتی محقق و پژهشگر حوزه کلام و فلسفه برگزار شد. نیاز به فراهم سازی بستر عملیاتی عدالت اجتماعی در جامعه ملموس است و اندیشمندان و راهگشایان باید در این زمینه چاره اندیشی کنند ، چه بسا که در این صورت تمام مناسبات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... بر پایه عدل در جامعه و بین انسان ها پیش خواهند رفت.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • در رونمایی از کتاب خشونت و نظم های اجتماعی مطرح شد:فهم های نظری ناچیز در جایگاه ایدئولوژی قرار گرفته اند

  آخرین نشست موسسه مطالعات دین و اقتصاد با سخنرانی فرشاد مومنی اقتصاددان و رضا مجید زاده مترجم کتاب "خشونت و نظم های  اجتماعی؛مفهومی برای تفسیر تاریخ ثبت شده بشر" برگزار شد. این کتاب محصول یک تلاش مشترک توسط اقتصاددان فقید توسعه داگلاس نورث و والیس و وینگست است که عنوان فرعی آن هم برای تاریخ ثبت شده بشر است و در واقع بدیهی ترین صورت بندی های نظری درباره مسئله توسعه و توسعه نیافتگی را ارائه می کند.

  دولت رانتی به بحث های کارشناسی بی اعتناست

  فرشاد مومنی در ابتدای این نشست اظهار داشت: با کمال تاسف در کشور ما فهم نظری از مسائل جایگاه بایسته خود را ندارد. از یک طرف ما شاهد این هستیم که به قاعده منطق اقتصاد رانتی کوشش های نظری، به طرز غیر متعارفی بی مقدار تلقی می شود و این تلقی به دلایل گوناگون بسط اجتماعی هم پیدا کرده؛ یعنی گویی یک سهل انگاری سیستمی درباره فهم ضرورت و ابعاد اهمیت داشتن یک درک نظری مشاهده می شود و از طرف دیگر ما شاهد آن هستیم که بعضی فهم های نظری خاص که اتفاقا از کفایت بسیار ناچیزی هم برای توضیح مسائل ایران... بیشتر بخوانید ...

 • راغفر نسبت به شکل‌گیری دو طبقه قارون‌های حاکم و دوزخیان زمین در کلانشهرها هشدار می‌دهد----ظهور سرمایه‌داری کازینویی در تهران

  تهران با این مدیریت شهری رانتی روز به روز به دوزخی نزدیک می‌شود که ظهور سرمايه‌داري كازينويي را نوید می‌دهد. این مدیریت رانتی با ایجاد نابرابري‌هاي عظيم اقتصادي اجتماعي، شهرنشینان را به دو طبقه قارون‌هاي حاكم و دوزخيان زمين تقسيم مي‌كند و سائوپائولوي ديگري در كنار تهران شكل خواهد گرفت. حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در بررسی ریشه‌های فقر شهری، می‌گوید: «[با این اوصاف] این شهر كازينويي جديد، اين ظرفيت را فراهم مي‌كند كه مردم را شايد براي يكصد سال ديگر سرگرم کند ... همزمان گروه‌هاي نخبه‌، با امنيت شخصي در مناطق گيت‌دار زندگي خواهند كرد و بقيه جامعه هم دوزخيان زمين هستند كه به حال خودشان رها شده و در قالب تشكل‌ها و گروه‌هاي مافيايي جرم و جرايم رشد كرده و زندگی مي‌كنند.»

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: