اقتصادی
 • فرشاد مؤمنی: اقتصاد ایران وارد مدار آینده‌فروشی شده

  چندسالی است اقتصاد و جامعه ایران در نقطه عطفی قرار گرفته. این نقطه عطف این است که «تقریبا در یک دوره صدساله از طریق خام‌فروشی امرار معاش صورت ‌گرفته که این پدیده به نقطه اشباع خود رسیده». درحال‌حاضر حدود پنج سال است که اقتصاد ایران وارد مدار جدیدی شده که شخصا نام آن را «آینده‌فروشی» گذاشته‌ام. آینده‌فروشی می‌تواند عواقب و هزینه‌های بسیار سنگین‌تری را نسبت به دوره صدساله‌ای که در خام‌فروشی داشته‌ایم، داشته باشد. شخصا به‌عنوان انجام وظیفه ملی، در سال ١٣٩٤ کتابی منتشر کردم که این اشباع و آستانه بحرانی را از زاویه خاصی شرح داده‌ام. البته با خود چنین می‌اندیشیدم چون‌که این مسئله را بارها در سخنرانی‌های عمومی مطرح کرده‌ام، شاید چشمی برای دیدن و گوشی برای شنیدن باشد؛ اما با کمال تأسف دراین‌باره در خطا بوده‌ام.
   

  ... بیشتر بخوانید ...

 • هزینه درمان با اجرای طرح تحول سلامت تقریبا سه برابر شد

  محسن ایزدخواه از کارشناسان بلندپایه نظام‌های‌بیمه‌ای است. وی بازنشسته سازمان تامین اجتماعی است و معاونت پارلمانی این سازمان و ریاست بر هیات مدیره صندوق بیمه عشایر و روستائیان را نیز در کارنامه دارد. ایزدخواه از جمله کارشناسانی است که از نخستین ماه‌های اجرای طرح تحول نسبت به عواقب تحمیل هزینه‌های سنگین به سازمان‌های بیمه‌گر هشدار داد که البته شنیده نشد. با او درباره شرایط این روزهای صندوق‌های بیمه‌ای و آینده طرح تحول به گفت‌وگو نشستیم که از نظر می‌گذرانید.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فراموشي فقرا--فرشاد مؤمني ريشه‌هاي وقوع انقلاب ٥٧ را بررسي كرد

   قرار بود در اين نشست ريشه‌هاي انقلاب اسلامي را بررسي کند. فرشاد مومني، اقتصاددان در آخرين سخنراني خود براي بررسي اين موضوع به نكات مهمي اشاره كرد. يكي از مهم‌ترين مسائل طرح‌شده از جانب او، ناديده‌انگاشتن فقرا در آخرين سال‌هاي دهه ٥٠ بود. اتفاقي كه سرانجام وقوع انقلاب را در پي داشت. او اشاره‌اي هم به گفته‌هاي آبراهاميان مي‌كند. به گفته او، تعداد خانوارهاي شش‌نفره‌اي (ميانگين خانوار بين سال‌هاي ٤٥ تا ٥٥) كه در يك اتاق مي‌زيستند، از ٣٦ درصد در سال ٤٥ به ٤٣ درصد در سال ٥٥ افزايش پيدا كرده بود. مشروح سخنراني اين اقتصاددان در پي مي‌آيد:

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • حسین راغفر: دلالی و سفته‌بازی آفت اقتصاد بعد از انقلاب

  ساختار اقتصاد ایران بعد از انقلاب به جای اینکه بر بخش مولد و صنعت متمرکز باشد تا شغل و ارزش‌افزوده مناسب ایجاد شود، عمدتا در بخش‌های خدمات تمرکز یافته است. در ایران نیز خدمات، یک بخش نامولد است؛ یعنی دلالی، سفته‌بازی و خریدوفروش ارز و سکه و زمین بخش‌های اصلی چنین اقتصادی را تشکیل می‌دهد. این نوع اقتصاد توان خلق شغل را ندارد؛ چراکه ساختار آن مولد نیست و به سمت خدمات حرکت می‌کند. اقتصادی که به سمت خدمات حرکت کند، توان تولید شغل را ندارد. آنچه امروزه از آن به‌عنوان اصلاحات ساختاری یاد می‌شود، تغییر همین نوع ساختار است. علت اینکه چنین ساختاری بر اقتصاد کشور حاکم است، وجود سودهای فراوان در بخش‌های نامولد اقتصاد کشور است. 

  ... بیشتر بخوانید ...

 • 3 ذی‌نفع مناسبات رانتی،

  فرشاد مومنی می‌گوید: اقتصاد کشور هنوز نتوانسته از طیف سه‌گانه‌یی که به تصور خود از مناسبات رانتی سود می‌برند یعنی دولت کوته‌نگر، بخش‌های غیرمولد و اقتصاددانان طرفدار بنیادگرایی بازار خلاص شود.

  وی از «نگاه تک ساحتی و تک علتی» اقتصاددانان طرفدار بنیادگرایی بازار انتقاد کرد و با یادآوری اظهارات مشاور اقتصادی رییس‌جمهور که گفته بود با دو ملاحظه افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی را پیگیری می‌کنیم، عنوان می‌کند: چنین اظهاراتی بسیار عجیب و تاثربرانگیز بود، چون در دولت قبلی به‌طور متوسط نزدیک به 10برابر میانگین قیمت حامل‌ها افزایش داده شد، اما نه مصرف کاهش یافت و نه بحران آلودگی از بین رفت، حال چگونه می‌خواهند با یک‌دهم افزایش این کالا این هدف را دنبال کرد.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • درس های پلاسکو--- یادداشت احسان سلطانی کارشناس اقتصاد در روزنامه تعادل

  ساختمان پلاسكو تهران در روز ۳۰دي ماه 1395 فرو ريخت. تعداد مصدومين و كشته‌شدگان اين حادثه از 100مصدوم و 20كشته فراتر رفته است. پلاسكو نخستين ساختمان بلندمرتبه تمام‌فلزي ايران همچنين آسمانخراش خاورميانه بود كه نيم قرن پيش توسط حبيب‌الله القانيان، مالك كارخانه پلاسكو در ضلع شمال شرقي چهارراه استانبول در سال ۱۳۴۱ ساخته شد. پس از طي دوران شكوفايي، طبقات پاييني اين ساختمان به تدريج به فروش و طبقات مياني و بالايي به توليد و انبار البسه مردانه اختصاص يافت كه با كاربري آن همخواني نداشت. طبق روال مالوف عامل انساني مقصر اين سانحه ذكر شد و پس از آن روند اتهام‌زني دستگاه‌هاي ذي‌ربط و جناح‌هاي رقيب به يكديگر آغاز خواهد شد بي‌‌‌آنكه به عوامل و ريشه‌هاي بروز چنين سوانحي پرداخته شود.

  ... بیشتر بخوانید ...

سخنران : سرکار خانم سکینه اشرفی
زمان : 

پنجشنبه 5 اسفندماه 1395 از ساعت 14الي 16


مکان : 

بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • فرشاد مومنی: باید برگردیم و اصلاح کنیم

  از تیزی طعنه ها ابایی ندارد و حقیقت را قربانی مصلحت این جناح و آن گرایش نمی کند. این روزها نگران است و  همّ و غم اش را بر دفاع از اصل انقلاب اسلامی و یادآوری واقعیات آن دوران گذاشته است. فرشاد مومنی که در اوایل انقلاب از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود، رابطه نزدیکی با شهید بهشتی داشت؛ به گونه ای که تأثیر پذیرفتن از افکار بهشتی در جملاتش خودنمایی می کند.

  او در گفت وگویش با خبرنگار شفقنا با به یادآوردن کارهای بسیار بزرگ انجام شده در ابتدای انقلاب برای توسعه روستایی و همراهی مردم با جمهوری اسلامی می گوید که اگر امروز متوجه شویم آن سرمایه ی اجتماعی در آن اندازه وجود ندارد، به جای این که دیگران را متهم کنیم، باید برگردیم و اقداماتی که ما را از سیره ی امام خمینی و سیره ی شهید بهشتی و  سایر شهیدان انقلاب اسلامی، کم یا زیاد دور کرده است را اصلاح کنیم. برداشت شخصی من این است که باز هم می توانیم در معرض تکرار آن تجربه های خارق العاده و به یاد ماندنی باشیم.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • تاملاتی درباره یک دستور ؛ بحران سازی یا بحران سوزی در سازمان تامین اجتماعی

  به دنبال دستور رییس جمهور محترم در خصوص افتتاح حسابی جداگانه نزد خزانه داری کل جهت هزینه های درمانی سازمان تامین اجتماعی محسن ایزدخواه - معاون اسبق حقوقی و امور مجلس این سازمان- یادداشتی را در نقد این دستور انتشار داده است که همزمان در روزنامه های سپید، جهان اقتصاد و عصر اقتصاد امروز 13 دی ماه 1395 به چاپ رسیده است که متن آن در پی می آید:

  ... بیشتر بخوانید ...

 • طرحی که درمان را شفا نداد---محسن ايزدخواه (معاون سابق سازمان تامین اجتماعی) در گفتگو با روزنامه وقایع اتفاقیه عنوان کرد

  طرح تحول سلامت، حالا ديگر سه ‌ساله شده است؛ طرحي پرحرف‌و‌حديث که به باور بسياري،  با‌وجود نيات خوبي که براي بهبود ارائه خدمات سلامت داشته، نتوانست در اجرا موفق عمل کند و نارضايتي کادر درمان ازجمله پرستاران از تعرفه‌هاي مقررشده براي ارائه خدمات درماني و معوقات مالي پرداخت‌نشده در سال‌هاي گذشته، چگونگي تداوم اين طرح را با ابهاماتي مواجه کرده است. شايد يکي از دلايلي که وزارت بهداشت را ملزم کرد تا اعتبارات تداوم اين طرح را از محل‌هاي ديگري تأمين کند، همين بحث جبران هزينه‌هاي تحميل‌شده طرح تحول سلامت باشد و به همين منظور، با اختياراتي که قانون به دولت داده است، وزارت بهداشت، طرح ادغام بيمه‌ها را استارت زد که در کشمکش‌هاي به‌وجود‌آمده ميان دو وزارتخانه بهداشت و تعاون و رفاه اجتماعي، فعلا معلق باقي مانده است. 

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: