اقتصادی
 • هشدار به نظام تصمیم گیری های اساسی کشور درباره پیشروی در باتلاق بدهی های داخلی و خارجی

  دکتر فرشاد مومنی که در موسسه دین و اقتصاد و درباره بودجه سخن می گفت اعلام کرد: در اکثریت قریب به اتفاق جلساتی که به صورت هفتگی برگزار می‌کنیم روی این مسئله تأکید کردیم که آنچه عملاً صرف نظر از نیّت افراد در نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع مشاهده می‌کنیم این است که بنیه‌ی اندیشه‌ای و کیفیت سیاست‌هایی که اتخاذ می‌شوند به طرز فاجعه آمیزی اندک و ضعیف است. برداشت ما این است که شاید اصولی‌ترین کاری که در چنین شرایطی می‌توان انجام داد این است که ما باید برای کمک به بنیه‌ی اندیشه‌ای و دانایی نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی کشور یک فراخوان ملّی دهیم و چقدر جای دریغ و تأسف دارد که نظام تصمیم‌گیری ما خود مبادرت به این کار نمی‌کند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • اقتصاد سیاسی بودجه ریزی در ایران

  راغفر: ما عنوان این بودجه را بودجه‌ی بی‌ثبات ساز و موجب به ناامنی می‌شود گذاشته‌ایم. این بودجه‌ی عمومی دولت از سال 1380 تا 1399 هست. این خط نشان می‌دهد از 1397 به بعد عملکرد بودجه را به ما نداده‌اند و از بخش قرمز نشان دهنده‌ی لوایح بودجه هست که نشان می‌دهد متأسفانه چند سال است که آمارها عملکرد بودجه را در دوره‌ی دولت دوازدهم اعلام نکرده‌اند. این‌ها ارقام لایحه است که تصویب شده‌اند. عین اینکه چقدر عملیاتی شده مشخص نیست. 

  ... بیشتر بخوانید ...

 • در نشست اقتصاددانان مطرح شد؛ مومنی: شاهد غیربرنامه‌ای‌ترین بودجه ۴۰ سال اخیر هستیم/ راغفر: لایحه بودجه بی‌ثبات کننده است

  به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از موضوعات مهم اقتصاد کشور که محل بحث مسئولان، کارشناسان و حتی مردم عادی شده، بحث بودجه سال آینده است. البته لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به اعتبار شرایط تحریمی که به نوعی در اوج خود قرار دارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین این شرایط تحمیلی باعث مطرح شدن دو موضوع یعنی برنامه محور کردن بودجه و کاهش وابستگی بودجه به نفت شده است. البته به نظر می‌رسد لایحه بودجه سال آینده آنگونه که کارشناسان و اقتصاددانان انتظار داشته‌اند تدوین نشده و از همین روی شاهد موجی از انتقادات هستیم، این انتقادات از عدم تغییر در ساختار هزینه‌کرد تا پیش‌بینی منابع درآمدی را شامل می‌شود. از همین روی برای واکاوی بخش‌هایی از بودجه نشستی با دو استاد اقتصاد؛ فرشاد مومنی و حسین راغفر برگزار کرده‌ایم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
سخنران : استاد علی رضاقلی ودکترفرشادمومنی
زمان : 

پخش آنلاین سخنرانی از طریق اینستاگرام موسسه مطالعات دین و اقتصاد 

din_o_eghtesad


مکان : 

------------------------------------------

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: