اقتصادی
 • دکتر محمدرضا یوسفی استاد اقتصادد انشگاه مفید :حذف صفر از پول ملی روی تورم و ساختارها هیچ تاثیری ندارد

  محمد رضا یوسفی، عضو هیات علمی دانشگاه مفید می‌گوید: حذف صفر از پول ملی، روی تورم و ساختار‌ها هیچ تاثیری ندارد، اما چند موضوع دیگر نیز وجود دارد. یکی از آن‌ها بحث‌های حسابداری است. به عنوان مثال، هنگام محاسبه بودجه و وارد کردن جزئیات ارقام آن و بیان آن‌ها به ریال، به ارقام بالایی برخورد می‌کنیم. طبیعتا حذف صفر باعث می‌شود که محاسبات حسابداری مالی آسان‌تر شود. حذف صفر شاید در مبادلات هم تسهیل ایجاد کند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • سرمقاله دکتر حسین راغفر در روزنامه آرمان/ بسته حمایتی: فرار از مسئولیت اجتماعی

  بسته حمایتی دولت که این روزها بیش از پیش در رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود و نوبت به بیمه شدگان تامین اجتماعی که دریافتی ماهانه زیر سه میلیون تومان دارند، رسیده است، در وهله نخست، به هیچ وجه پاسخگوی آسیب‌هایی که سیاست‌های دولت به خاطر افزایش دستوری قیمت ارز در جامعه ایجاد کرده، نمی‌تواند باشد و این هیچ هنری نیست و به تعبیری می‌توان گفت از گناه تصمیمات اقتصادی دولت در قبال مردم و جامعه چیزی نمی‌کاهد. دوم اینکه این دسته از اقدامات منجر به تحقق اهدافی که بیان و رسما اعلام می‌شود، نمی‌شود.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • ناصر ذاکری(پژوهشگر اقتصاد) :برخی محافل بحث شفافیت را مشمول مرور زمان می‌کنند

  یک پژوهشگر اقتصادی اظهار داشت: مردم باید در میدان مبارزه با فساد حاضر باشند و از مسؤولان کشور اجرای قوانین را بخواهند. هر زمان بحث شفافیت جدی می‌شود،  برخی محفل‌ها با شیوه‌ای که مصداق بارز فساد نظام‌یافته است، وارد میدان می‎شوند و تلاش می‌کنند با برآشفته کردن ذهن مسئولان ارشد و برهم ریختن فضای تصمیم‌گیری، این بحث را به حاشیه برده و مشمول مرور زمان کنند.

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • محسن ايزدخواه در گفت و گو با «عصر اقتصاد» عنوان كرد:بی تدبیری دولت و تحریم ها منابع صندوق بیمه بیکاری را تهدید می کند

  مساله حمایت از کارگران در زمان بیکاري به دلیل داشتن جنبه های مهم اجتماعی، اقتصادي و فرهنگی همواره جزو دل مشغولی دولت ها و سازمان بین الملی کار بوده است. مهم ترین نوع حمایت هاي قابل اعمال در ایام بیکاري، بیمه بیکاري است که تاریخ آن به زمان بروز اولین پیامدهاي شوم بیکاري درکشورهاي صنعتی باز می گردد. بیمه بیکاری به عنوان یکی از حمایت های تأمین اجتماعی است و سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه شدگانی که طبق مقررات این قانون بیکار می شوند مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • رضاقلی در نشست هفتگی مؤسسه دین و اقتصاد:تاوان فساد دولت را مردم می‌پردازند

  پنجشنبه گذشته جلسه هفتگی مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد در تهران با حضور علی رضاقلی، پژوهشگر و مورخ برجسته، با عنوان «چرخه‌های شوم تاریخ و توسعه‌نیافتگی در ایران» برگزار شد. در این نشست که به بهانه سالگرد شهادت میرزاتقی‌خان امیرکبیر برگزار شد، رضاقلی با ذکر خاطراتی از دوران فعالیتش در وزارت نفت و همچنین روایت‌های تاریخی از تلاش چهره‌هایی مانند امیرکبیر، قائم‌مقام و مصدق برای اصلاحات اقتصادی و اداری در ایران به این نکته اشاره کرد که اصلاحات در ایران همواره هزینه سنگینی برای مصلحان داشته است و افرادی که تلاش کرده اند تا از تضییع حقوق عموم مردم جلوگیری کنند، معمولا با سختی و مقاومت‌های بسیار روبه‌رو شده‌اند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • ناصر ذاکری در نشست «اقتصاد ایران و آفت سیاست زدگی» مطرح کرد: سیاست زدگی آفت رشد و توسعه

  پنج شنبه هفته گذشته نشست موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد با موضوع «اقتصاد ایران و آفت سیاست زدگی» با حضور فرشاد مومنی، رئیس موسسه دین و اقتصاد و ناصر ذاکری، کارشناس و پژوهشگر مسائل اقتصادی برگزار شد.

  در بخش اول گزارش این نشست خواندیم که فرشاد مومنی، رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد با بیان اینکه به واسطه سیاست‌های خارجی تنش آفرین دولت احمدی نژاد، ما همچنان در مرکز سیکل های سیاسی متنوع بین المللی قرار داریم،گفت: در چنین شرایطی هیچ عنصری به اندازه کمک به ارتقاء بنیه اندیشه ای سیاست های اقتصادی دولت موثر نیست.متاسفانه نظام سیاستگذاری اقتصادی کشور در عمل طی سالهای اخیر نشان داده است که بشدت تحت تاثیر شوک های داخلی و خارجی قرار دارد و تحت شعاع این جهت‌گیری‌ ها مصالح و بقاء دولت در معرض تهدید است.

  ... بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای استاد علی رضاقلی
زمان : 

پنجشنبه 27 دی ماه 1397 از ساعت 14 الی 16


مکان : 

بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

توجه: سخنرانی این هفته در تکمیل سخنرانی های مورخ 8 آذرماه و 20 دی ماه می باشد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: