اقتصادی
 • احمدی‌نژاد اقتصاد ایران را ٥ برابر وابسته‌تر‌ کرد---قیاس ٢ دولت اصلاحات و دولت‌های نهم و دهم به روایت مؤمنی

  ایران سه تلاش راسخ را در راه توسعه‌یافتگی پشت‌ سر گذاشته است؛ سه تلاشی که البته در راه نخواستن شرایط موجود بود و همین سبب شد توافقی سر خواسته‌ها شکل نگیرد و ثمره‌ای از این تلاش‌ها به بار ننشیند. به گفته فرشاد مؤمنی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، ایران در قرن بیستم برای توسعه‌خواهی، انقلاب مشروطه، جنبش ملی‌شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی را تجربه کرده است. این اقتصاددان در بررسی شرایطی که ایران پشت سر گذاشته، به نکات جالبی اشاره می‌کند؛ اینکه آزادسازی اقتصادی چه زمانی برای اقتصاد مرکز توجه قرار گرفت. به گفته او، تاریخ اقتصادی ایران نشان می‌دهد مطالبه گوهری که در قرارداد ترکمانچای و گلستان که در افواه عامه، به‌عنوان ناجوانمردانه‌ترین تحمیل‌ها به ایران در نظر گرفته شده، این بوده که سقف حقوق گمرکی ما از پنج درصد فراتر نرود و ما کاملا با رهاسازی و آزادسازی، ماجرای اداره اقتصاد را جلو ببریم و این آغاز اصرار بر آزادسازی اقتصادی در ایران بود که البته میزان و چگونگی ایجاد آن کماکان محل اختلاف اقتصاددانان است... بیشتر بخوانید ...

 • گزارش سخنرانی دکتر فرشاد مومنی در سمینار چشم‌انداز اقتصاد ایران "پایان دوره خام فروشی؛نقطه ی عطف اقتصاد ایران"

  دکتر فرشاد مومنی در سمینار چشم
  انداز اقتصاد ایران که در بیست و هشتم
  بهمن ماه در موسسه پرسش برگزار شد،
  به بررسی «نسبت تحولات سال 1396 با
  اهداف دورمدت اقتصاد ملی » پرداخت.
  وی به نقش رفتار مالی دولت در بهبود
  عمکلرد اقتصادی اشاره کرد و گفت:
  مالیه دولت خود دولت است و از این رو
  دولت باید نظا م مند عمل کند. آنچه در
  پی می آید مشروح سخنان وی در این
  نشست است.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • جيب مردم در سال ٩٦---دکتر حسین راغفر در گفت‌وگو با «شرق» وضعيت بودجه خانوار را بررسي كرد

  «واقعيت اين است كه شاخص‌ها يا نشانه‌هايي كه ما از اقتصاد ايران داريم، حكايت از بهبود شرايط زندگي مردم ندارد. خب؛ ما نه تغيير جدي‌اي در بينشي كه بر سياست‌گذاري‌ها و جهت‌گيري‌هاي اقتصادي دولت حاكم است، مي‌بينيم و نه تغييري در ساختار قدرت و گروه‌هايي كه از بخش‌هاي مختلف اقتصاد منتفع مي‌شوند. اينها از ظرفيت‌هايي استفاده مي‌كنند و انحصارهايي دارند كه اينها يكي از دلايل ناكامي اقتصادي در كشور بوده و است. بنابراين ما هيچ تغييري در جهت‌گيري‌هاي اين دسته از فعاليت‌ها نمي‌بينيم؛ با وجود تأكيدهايي كه شده است، چشم‌اندازي كه نشان بدهد نهادهاي متولي كه بايد عزم جدي براي مقابله با اين دست مسائل داشته باشند، ديده نمي‌شود. بنابراين بعيد است امسال تفاوت چنداني با سال‌هاي پيش داشته باشد». اينها را حسين راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا به «شرق» مي‌گويد؛ با او درباره ابعاد رشد حداقل دستمزد و رابطه آن با زندگي مردم گفت‌وگو كرده‌ايم.

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • مؤمنی: نحوه مدیریت منابع شهری نمونه‌ای از ساختار مافیایی بدون نفت است/منصوری: ماهیت طرح جامع مولد استبدادو فساد برانگیز است/دشتی: مجوزهای فساد را شوراها به شهرداری ها دادند/کریم‌الدینی: نیازمند وضع مجازات‌های سنگین برای تخلف از قواعد شفافیت اطلاعات هستیم

  نشست «استبداد و فساد موانع توسعه شهری در ایران» پنج شنبه 31 فروردین ماه 1396 در موسسه دین و اقتصاد برگزار  شد.

  به گزارش جماران، دکتر فرشاد مؤمنی پژوهشگر برجسته اقتصاد توسعه و اقتصاد ایران، عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی، دکتر سید امیر منصوری، دکتری تاریخ معماری از سوربن و دکتری برنامه ریزی شهری از دانشگاه لاویلت پاریس، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و رییس پژوهشکده نظر، دکتر دشتی دبیر سابق کمیسیون حقوقی شورای عالی استان‌ها، عضو هیأت علمی واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد و رئیس شعبه تخصص رسیدگی  به تخلفات شهرداران کشور و همچنین امین کریم الدینی پژوهشگر مطالعات راهبردی و سیاست‌گذاری عمومی، شرکت‌کنندگان در این نشست بودند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • در موسسه دین و اقتصاد توسط دکتر فرشاد مومنی مطرح شد : استقلال ملی نتیجه بنیه قوی تولیدی

  در پنج شنبه ای که گذشت موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد نشستی تحت عنوان نيازهاي نهادي توليد محوري و اشتغال مولد برگزار کرد و فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی در این نشست به سخنرانی پرداخت. در ادامه مشروح صحبت های این اقتصاددان را می خوانید.

  بومی سازی علوم انسانی

  فرشاد مومنی در ابتدای این سخنرانی با اشاره به اینکه اگر در جامعه ای بخواهند علوم انسانی را بومی سازی کنند، توضیح داد: این اقدام قطعا حیاتی و سرنوشت ساز است و اگر این اتفاق بیفتد روند حرکت به سمت وضعیت مطلوب در ایران تسهیل می شود. اندک مطالعه ای مشخص کرد برای بومی سازی علوم انسانی مهم ترین پیشنهاد این است که در فرآیند تصمیم گیری و تخصیص منابع صرفا تصمیم هایی قابل مطرح شدن باشند که مطالعاتی در زمینه آن صورت گرفته باشد و در کشوری که تصمیم گیری های چند ده میلیاردی با کم ترین بنیه کارشناسی در دوره شکوفایی قیمت نفت ماجرایی رایج بوده این الزام به کارکرد علم در تخصیص منابع با مقاومت جدی در ساختار قدرت روبرو می شود.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • نشست «شورای شهر مردم امکانات و محدودیت ها» در موسسه دین و اقتصاد

  مراد ثقفی: قانون شوراها بر خلاف نص قانون اساسی است/ راغفر:شهرداری نمی تواند به تنهایی برای مردم تصمیم بگیرد و فضای عمومی را بفروشد  

  نشست «شورای شهر مردم امکانات و محدودیت ها» در موسسه دین و اقتصاد با حضور دکتر مراد ثقفی، دکتر حسین راغفر، دکتر محمدرضا حائری و دکتر یاشار سلطانی در عصر پنج شنبه برگزار شد. مراد ثقفی در این نشست اظهار کرد: بهبود اوضاع شهر تهران با جلوگیری از فساد گسترده در شهرداری امکان پذیر است. در این صورت می شود شهری با اتکا به مردم درست کرد. باید افراد به شورای شهر بروند که نماد مبارزه با فساد گسترده هستند.
  به گزارش خبرنگار شفقنا؛ دکتر مراد ثقفی درباره «از قانون اساسی به قانون وظایف و انتخابات شوراها» بیان کرد:

  ... بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر حسین راغفر
زمان : 

پنجشنبه 7 اردیبهشت ماه 1396 از ساعت 14الي 16


مکان : 

بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی:ارتباط با ما

تلفن تماس: 88905607
فاكس: 88800333
آدرس پست الکترونیک info@ires.ir

نشاني : تهران، بلوار كشاورز، خيابان شهيد برادران مظفر، پلاك 126 كد پستي 1416753786 ارسال فرمایید.

همکاری افتخاری

موسسه مطالعات دين و اقتصاد، موسسه‌اي غير دولتي و غير انتفاعي است كه در سال 1378هجري شمسي ( 2000 ميلادي) جهت انجام مطالعات و پژوهش‌هاي كاربردي، بنيادي و توسعه‌اي در قلمرو اقتصاد ديني، اقتصاد اسلامي و اقتصاد ايران تاسیس گردید.

بازدیدکنندگان گرامی؛ موسسه مطالعات دین و اقتصاد از همکاری شما در ارسال اخبار و اطلاعات استقبال می کند. شما می توانید مقالات خود را به آدرس ایمیل موسسه ارسال کنید.

حقوق معنوی سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی، حق نشر و عرضه پایگاه (نرم افزار) و محتوای آن متعلق به موسسه مطالعات دین و اقتصاد است. نقل مطالب با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوط بلامانع است.

انعکاس مطالب و اخبار در این سایت لزوما به معنی دیدگاه های این موسسه نمی باشد.

طراحی توسط : ماکرومدیا