اقتصادی
 • دکتر فرشاد مومنی در گفت‌گو با ایلنا: بعد از خاتمی یک هیولای جدید به نام شبه‌دولتی‌ها شکل گرفت

  به گزارش خبرنگار ایلنا، در هفته‌های گذشته شاهد اعتراض گسترده کارگران کارخانه‌های هپکو و آذرآب در اراک بودیم؛ سرنوشت این کارگران مشابه هزاران کارگری‌ست که در جریان خصوصی‌سازی‌های بی‌ضابطه‌ی واحدهای تولیدی در بیش از دو دهه‌ی گذشته، شاهد کند شدن آهنگ گردشِ چرخ‌های تولید شدند و درنهایت، آینده شغلی خود را از دست دادند. اینکه چطور واگذاری بخش‌های خدماتی و صنعتی به بخش خصوصی به ناکارآمدتر شدن اقتصاد ملی انجامیده، موضوع گفتگویی است با فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • علم اقتصاد در شصت سال گذشته از دنیای واقعی فاصله گرفته است--در نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد عنوان شد

  نشست اخیر موسسه دین و اقتصاد به بررسی جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ که به ریچارد تالر رسید، پرداخت. این نشست با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمدقلی یوسفی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و بهنام شهائی پژوهشگر روانشناسی اقتصادی برگزار شد.

  فرشاد مومنی در ابتدای نشست گفت: باوجود اینکه موضوع جلسه هفته گذشته درباره اقتصاد رفتاری بود و جناب آقای دکتر احمد میدری و جناب آقای داوود میدری نکات ارزشمندی را درباره حیطه های این کارآمدی و ویژگیهای و اصول تحلیلی اقتصاد رفتاری مطرح کرده بودند ما در این جلسه بعد از توصیه هایی که بعد از جلسه آقای داوود میدری درخصوص ضرورت توجه هرچه بیشتر به این حیطه فکری، کمیته اهدای جایزه نوبل با داوود میدری هم نظر بودند، فکر کردیم شاید مناسبت داشته باشد که به اعتبار این واقعه بسیار مهم نگرشی تکلمیلی نسبت به آنچه که درجلسه قبل مطرح شده بود را با دوستان درمیان بگذاریم و به امید اینکه از دل این بحثها خطوط راهگشایی هم برای فهم بهتر اوضاع کنونی ایران پیدا کنیم و هم راههای  کم هزینه تر برای ان... بیشتر بخوانید ...

 • منافع فرادستان در افزایش نرخ ارز--یادداشت حمیدرضا قاسمی (کارشناس حوزه ارز) در روزنامه شرق

  با نگاهی به تاریخ نه‌چندان دور اقتصاد کشور که با مطالعه آن «از تاریخ می‌آموزیم که از تاریخ نیاموخته‌ایم» به مشاهدات تکان‌دهنده‌ای برخورد می‌کنیم. در اردیبهشت سال ١٣٧٤ بی‌ثباتی نرخ ارز در حالی روی داد که زمینه‌های بی‌ثباتی آن به ‌دنبال اجرای برنامه‌های تعدیل ساختاری در سال ١٣٧٢ به وجود آمد. این بی‌ثباتی با آغاز اولین بازپرداخت بدهی‌های خارجی و کمبود ارز در کشور شدت یافت. (درحالی‌که ادعا می‌شد سال ١٣٧٢ مناسب‌ترین زمان برای اجرای سیاست تک‌نرخی‌کردن ارز است و چه ادبیات آشنا و پرکاربردی است این واژه «مناسب‌ترین زمان»). 

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • تابوی خصوصی‌سازی در میان کارگران ایران--یادداشت محسن ایزدخواه، پژوهشگر حوزه کار و تامین اجتماعی در روزنامه کسب و کار

  بهبود فضای کسب‌وکار امروزه به عنوان یک راهبرد اقتصادی شناخته شده است. از این راهبرد می‌توان به عنوان مکمل راهبرد خصوصی‌سازی نام برد. برخی از تئوری‌پردازان حوزه اقتصادی بر این باورند که رفع موانع بخش خصوصی یا همان بهبود فضای کسب‌وکار باید جایگزین خصوصی‌سازی شود. تجربه جهانی نشان می‌دهد رشد بخش خصوصی به 2 روش ممکن است.
  1- واگذاری دارایی‌ها و شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی
  2- رفع موانع فعالیت‌های بخش خصوصی یا بهبود فضای کسب‌وکار و منظور از فضای کسب‌وکار عوامل موثر بر عملکرد واحدهای اقتصادی مانند کیفیت دستگاه‌های حاکمیتی، ثبات قوانین و مقررات، کیفیت زیرساخت‌ها و... است که تغییر دادن آنها فراتر از اختیارات و قدرت مدیران بنگاه‌های اقتصادی است.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • محسن ایزدخواه در گفت و گو با «آرمان» پیرامون اعتصابات اخیر کارگری در استان مرکزی مطرح کرد: خصوصی سازی؛ نگرانی همیشگی کارگران

  چند روز بعد از اعتراضات کارگران هپکو و آذرآب، مسئولان دولتی از رسیدگی به مطالبات کارگران و پرداخت حقوق معوق آنها خبر داده‌اند. سوء مدیریت‌ها، خصوصی سازی غیرواقعی، پرداخت سود مبالغ کلان بابت اصل و سود وام‌های دریافتی و کالاهای رقیب وارداتی از جمله مشکلاتی هستند که صدای اعتراض کارگران این دو شرکت را که در مقطعی سرآمد بخش صنعت در استان مرکزی بودند، بلند کرده است. محسن ایزدخواه، پژوهشگر حوزه کار و تامین اجتماعی در گفت و گو با «آرمان» می‌گوید: «وقتی تشکل‌های صنفی قوی در کارخانجات بزرگی چون هپکو و آذرآب یا صدها کارخانه دیگر وجود نداشته باشد تا بتوانند در چارچوب قوانین و مقررات حاکم از حقوق صنفی خودشان دفاع کنند و گزارشات لازم را به نیروی کار بدهند، منجر به تحصن و کار‌هایی به ظاهر امنیتی می‌شود.»

  ... بیشتر بخوانید ...

 • روایت دکتر غلامحسین حسنتاش از سکوهای نفتی که طعمه عراق شد؛٢٨٠٠ حمله به خارک

  هميشه در جنگ‌ها دشمن به نقاط استراتژيك حمله می‌کند. براي همين هم هست كه صنعت نفت ايران به‌واسطه آنكه بنيه اقتصاد کشور بر آن استوار است، پس از خط‌هاي مقدم، بيشترين حملات را در جنگ تحميلي عراق عليه ايران، متحمل شد. البته اين وابستگي كماكان باقي است و باز هم در دوران تحريم، صنعت نفت ايران، هدف دشمنان قرار گرفت و گويي تجربه‌اي در ٣٠ و اندي قبل براي رهايي از اين فشار، وجود نداشت. غلامحسين حسنتاش، كارشناس ارشد انرژي، در سلسله‌نشست‌هاي مؤسسه دين و اقتصاد با موضوع «صنعت نفت در دوران دفاع مقدس» به بررسي رخدادهاي دوران جنگ در اين صنعت پرداخت.

  ... بیشتر بخوانید ...

سخنران : جناب آقای دکتر فرشاد مومنی-- جناب آقای حمید قاسمی
زمان : 

پنجشنبه 27 مهرماه 1396 از ساعت 14الي 16


مکان : 

 بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: