کارشناس اقتصاد کشاورزی: با تشکیل قرارگاه و ستاد مشکل امنیت غذایی حل نمی شود

2022/03/07

نشست مجازی‌موسسه دین و اقتصاد با موضوع «موانع و چالش‌های سیاستی بخش کشاورزی در جذب فناوری، پذیرش نوآوری و نظام تحقیق و آموزش و ترویج» برگزار شد.

مشروح بخش سوم این نشست با سخنرانی فاطمه پاسبان عضو هیات عضو هیات علمی موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی و استاد دانشگاه را در ادامه می خوانید:

پاسبان در ابتدای سخنان خود تاب آوری سیستم غذایی و امنیت غذایی یکی ازمهم ترین مقوله های حال حاضر  دانست و گفت: غذا به یک مقوله سیاسی با ابعاد اجتماعی، اقتصادی و ... تبدیل شده است.

 اگر نگاهی به ادبیات توسعه بیندازیم گفته می شود که ما در ابتدا انباشت سرمایه داشته باشیم. این موضوع در بخش کشاورزی برعکس شده است یعنی نه تنها انباشت سرمایه نداشتیم بلکه با انباشت مشکلات مواجه بودیم. بخش کشاورزی ما انواع بیماری های آب، خاک، بهره وری، بازار و ... را در برابر خود دارد. برای رفع این بیماری ها اول باید پرسید که قبل از این بیماری ما چه سیاست هایی را اعمال کرده ایم؟ ما نظام پیشگیری نداریم و در حقیقت طرح مساله برای پژوهش دشوار شده است. 

چنین سیستمی نمی تواند مساله شناسی کند و ببینید چه مشکلی در بخش کشاورزی دارد تا آن را رفع کند. 

وی افزود: دراهمیت امنیت غذایی قرارگاه و ستاد ایجاد می کنند اما در عمل اتفاقی نمیفتد. وقتی یک محقق برای رفتن به مزارع و مصاحبه با تولیدکننده امکانات ندارد و محدودیت های بودجه ای به او اجازه حضور نمی دهد طبیعی است در اتاق خود می ماند و از انجام کارهایی که توان آن را دارد منصرف می شود.

پاسبان با بیان اینکه برای تحقق نوآوری باید ببینیم چقدر الزامات و امکانات رعایت شده است، گفت: حضور فعال جامعه مدنی در سیاست گذاری ها، فناوری ها، آموزش و ترویج کمرنگ است. این حضور کمرنگ می تواند زمینه ساز حضور بیشتر دولت شود. طبیعتا چون دولت به دنبال دغدغه های خودش است، کمتر به مسائل بخشی و جزیی کشاورزی توجه می کند. 

  در نقشه جامع علمی کشور نوشته شده است که در سال 1404 اعتبارات پژوهشی 4 درصد از تولید ناخالص را تشکیل دهد. نکته مهم این ماجرا این است که در این سند نوشته شده هزینه های تحقیقات  پژوهشی سهم بخش خصوصی 2 درصد است. این مهم است که جامعه مدنی ما در بخش کشاورزی حضور داشته باشد. اگر اینکار را نکنیم غذا می تواند مسئله مهمی برای امنیت و اقتصاد در کشور ایجاد کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دسترسی به تکنولوژی و فناوری برای کشاورزان ما خیلی کم است. اگر به جای صدقه دادن و توزیغ پرس غذا هزینه های صورت گرفته صرف چنین کارهایی شود می تواند امنیت غذایی را درآینده ایجاد کند. 

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه بودجه پژوهش بخش کشاورزی در سال 1401 چیزی حدود 0.4 درصد از اعتبارات جهاد کشاورزی را تشکیل می دهد، گفت: اگر می گوییم غذا مهم است یک جایی باید این دیده شود. یک برآوردی که اتاق بازرگانی کرده است می گوید در سال 1401 سهم پژوهش و فناوری کل کشور 0.47 جی دی پی بوده است یعنی ما به آن 4 درصدی که در سند 1404 نوشته ایم نرسیده ایم. بنابراین ما باید در بحث بودجه و اعتبارات پژوهشی به این قضیه توجه کنیم. 

وی در پایان سخنان خود گفت: ما یک استراتژی و نقشه راه برای اینکه بتوانیم تکثر نهادها و سازمان هایی که در بخش تحقیق، اموزش و ترویج را با یک رویکرد متحد کرد نداریم. توامندسازی محققان نیز یک نکته مهم است چراکه خیلی از اعتباراتی که برای توانمندسازی علمی محققان لازم بود کاهش یافته است. همچنین مدیریت نظام ترویج، تحقیق و آموزش کشور ما سیستمی نیست و بیشتر به گفتار درمانی و نوشتار درمانی می پردازد. در ضمن نکته اصلی اینکه ما نمی توانیم نوآوری در بخش کشاورزی داشته باشیم این است که نسبت به تولیدکننده هاف محققان و ... این بخش احترام اجتماعی قائل نمی شوند. تولیدکننده نباید سالیان سال منتظر باشد تا صدایش شنیده شود چون انگیزه او از بین می رود و سرمایه از روستا خارج میشود و در نوآوری سرمایه گذاری نمی کند. محقق هم برای حقوق اولیه خود اعتراض می کند و هیچگونه شرایط رفاهی حداقلی برای آنان فراهم نمی شود. 


   


نظرات کاربران
   
   
   
سخنران : دکتر رضا امیدی ، دکتر فرشاد مومنی
زمان : 

پنج شنبه 3 آذر ساعت 14 الی 16


مکان : 

به صورت حضوری در موسسه دین و اقتصاد و مجازی از طریق لسکای روم برگزار خواهد شد

دیدگاه های روز
 • بهشتی: بحران های موجود در کشور از سال ۱۳۳۵ شروع شد/ در سرزمینی که سیصد روز آفتابی دارد و آب کم است، بر روی رودخانه های دائمی سد ساخته ایم/ راه راحت وصل شدن به پول نفت جایگزین معاش از طریق زحمت شده است

  محمد بهشتی پژوهشگر فرهنگی و مدرس دانشگاه در نشست موسسه دین و اقتصاد با موضوع «احوال فعلی ما و چشم‌انداز آینده ایران از منظر طبیعت، تاریخ و فرهنگ» درابتدای سخنان خود با بیان این پرسش که مقصود ما از فرهنگ چیست؟ گفت: فرهنگ، دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط به قصد حفظ بقا و فراهم کردن شرایط حداکثری زیست است. علت تفاوت فرهنگ ها، تفاوت محیط ها است. یک ژانری به نام طبع پرستاری از فرهنگ وجود دارد که به قلمرو جغرافیایی ایران اختصاص دارد. ایران یک سرزمین بی قرار هم است. برای مثال درسال 1398 ستاد بحران وزارت کشور اعلام کرد 5800 رویداد طبیعی در ایران رخ داده است.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • رونمایی از کتاب «توسعه فراستمند، الگویی بدیل برای ایران» عباس منوچهری: دچار اوتیزم نخبگی شده ایم/ محمدرضا بهشتی: فضیلت بین افراط و تفریط قرار می گیرد

  عباس منوچهری عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و استاد علوم سیاسی، در نشست نقد و بررسی کتاب «توسعه فراستمند، الگویی بدیل برای ایران» که توسط شاخه اقتصادی گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به فلسفه وجودی کتاب مورد اشاره، گفت: مناسبات مدنی، موضوع فلسفه سیاسی است نه بازی های قدرت. یک خطای رایج این است که موضوع فلسفه سیاست را شکل دولت می دانند. ما در رشته علوم سیاسی این دغدغه را داشته ایم که موضوع حکمت مدنی، «زندگی خوب» است. ما متاسفانه در یک مقطعی از تاریخ به بعد به این موضوع به طور جدی نپرداخته ایم اگرچه از آستانه وقوع مشروطه پرداختن به این مساله در کشور ما آغاز شد.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • برگزاری دوره آموزشی تابستان و پاییز 1401

  به نام خدا 
  ❇️موسسه مطالعات دين و اقتصاد 
  ❇️انجمن علمی دانشجویی اقتصاد دانشگاه الزهرا(س)
  ❇️انجمن علمی اقتصاد دانشگاه سیستان و بلوچستان
  ❇️انجمن علمی اقتصاد دانشگاه شیراز
  ❇️اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم سیاسی

  در نظر دارند به منظور ارتقاء توان تحلیل‌گری دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اقتصاد دوره‌هاي آموزشي کوتاه مدت " اندیشه‌ورزی روشمند توسعه " را برگزار نمایند.

  🔔زمان برگزاری:
   تابستان و پاییز ۱۴۰۱   
                          
  ✅ هزینه ثبت نام 
   هر کلاس ۲۵۰ هزار تومان 
  ثبت نام کل دوره به صورت همزمان با قیمت ۸۵۰ هزار تومان 
  ✅هزینه ثبت نام دانشجویان برای هر کلاس ۱۵۰ هزار تومان 
  ✅ثبت نام کل دوره به صورت همزمان با تخفیف دانشجویی ۵۵۰ هزار تومان

  ♻️ جهت ثبت نام مبلغ مورد نظر را به شماره کارت
  ۶۲۲۱-۰۶۱۰-۶۰۶۱-۵۴۲۶
   ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: